13 Oct 2025


Още по темата за волфрамовата мина като екологична бомба за Велинград и региона

Публикувано на 18 Aug 2015 17:53

Изминаха 9 месеца от обсъждането на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) по инвестиционното предложение за волфрамовата мина в Грънчарица. Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева даде възможност на фирма “РЕСУРС 1”ООД Пловдив да изгради лоби в Народното събрание и Министерския съвет за реализация на своето предложение. Как стана това? Много просто - възложи преброяване на европейските вълци и мечки в защитените територии около площадката на мината в Грънчарица. Важни са вълците и мечките, а не ЧОВЕКА.
Още в началото на становището ми се обръщам към гражданите на Велинград, към бизнесмените от града и страната със следния призив: ”Не търсете МОСВ и министъра на МОСВ да ви решават проблемите. Те няма да ви ги решат. Те са затворена система и не могат да ги решат. Търсете депутатите от районите ви за решаването им.” Това е цитат от лекцията на проф. Йорданов от Нов български университет - София на семинар в с. Баня, общ. Разлог през август 2012 г. Думите му бяха изпратени с бурни ръкопляскания от участниците, включително и от служителите на МОСВ и двете басейнови дирекции. Потънах от срам от обръщението на господин професора, но той беше прав. Това беше възможно най-голямата плесница, удряна на МОСВ някога. В МОСВ и поделенията му, когато се постави за решаване проблем, няма обсъждане, а се заявява “Така пише в закона”. В резултат на това тяхно безотговорно поведение са наводненията в страната, удавените българи и разрушената инфраструктура. Връщам се към ДОВОС-а. Какво представлява доклада според мен? Доклад, съдържащ верни факти с неверни тълкувания и най-често премълчани опасни факти и истини. Ще посоча най-фрапантните и опасни неща в него.
Не е вярно, че е писан от независими експерти, които са комптентни и лицензирани. Не са независими, защото Договорът е сключен с НИС на ХТМУ-София, като освен платеното кеш е поет и ангажимент за издръжката обучението на 25 студенти. Това са 2 образователни групи студенти, което осигурява прехраната и издръжката на доста преподаватели в този университет. Поетият ангажимент се реализира, ако се даде старт на мината в Грънчарица. Това представлява този ДОВОС, написан от пишман независими лицензирани експерти, при това научни работници. Написан от научни работници този доклад е невъзможно да бъде съборен в съда. Съдът ще им вярва по презумция - той има значението на научен труд. Не се изисква по закон да има рецензии по доклада от научни работници - например от БАН. По този начин те служебно са спечелили всяко дело срещу доклада.
Кое е премълчано и скрито? Манипулирано е, че това е волфрамова руда. Истината е, че рудата е желязна, която съдържа пирит 6,97% и хематит 2,22% или всичко 8,19% железни съединения и едва 0,3649% волфрам под формата на шелит. Това означава, че съдържанието на шелит е 19,1 пъти по малко от пирита и 22,44 пъти по-малко от съдържащите желязо руди в него. Този вид железни руди нямат в света приложение никъде - нито за добив на желязо, нито за сярна киселина поради ниското съдържание на тези компоненти.
Навсякъде в доклада се избягва, доколкото е възможно, да се пише, че има пирит. И има защо да е така. Вредното вещество в рудата е преди всичко пиритът и чак след това шелитът. Пиритът е нетрайно съединение съдържащо желязо и сяра, което в присъствие на кислород и вода се окислява до сярна киселина. Процесът е силно екзотермичен (отделя се голямо количество топлина), което ускорява още повече скоростта на протичането му. Той се окислява и при обикновена температура, като процеса се катализира от съдържащата се в слънчевата светлина ултравиолетова светлина. Пиритът никъде по света не се съхранява в открити складове, а в закрити такива. Оттук нататък и започва манипулирането, че добивът на рудата е безопасен за околната среда и човека. Дори и на голяма дълбочина под земната кора, при минималното съдържание на вода и кислород, съдържанието на сяра в рудното тяло откъм земната повърхност е по-ниско, отколкото откъм земното ядро. Отбелязано е в доклада, но не е посочено каква е причината за това.
Прахът, съдържащ пирит, който е във въздуха от капиталовата вентилационна система на мината след взривяване надхвърля 20 мг/куб. м. Обемът на този въздух за 1 час е 371100 куб. м. и той не остава само в приземния въздушен слой. Той се издига във вертикална посока поради наличната температурна инверсия. Върховете около мината са твърде високи, за да бъде издигнат прахът над тях и разсеян в безопасна посока за жителите около мината и Велинград. Това са върховете Велийца - 1715 м, Гюл тепе - 1643 м, Каратепе - 1619 м и Сютка - 2186 м. Надморската височина на мината е 1100 до 1350 м. Те обграждат Грънчарица от три страни. Ниско е само откъм с. Грашево, тоест откъм Велинград. С падането на нощта въздухът с пирита в него се охлажда и почва да се спуска обратно надолу и се насочва към с. Грашево и оттам към Велинград. Докъде ще стигне този прах никой не казва. В Доклада се твърди, че прахът е безвреден. Вятър и мъгла.
Пиритният прах, попаднал върху листата на иглолистните дървета, реагира с отделящите се от тях органични съединения - терпени, сески терпени, азулени и други такива. Получават се сяроорганични съединения. Процесът на реакцията на пирита с тях се катализира от ултравиолетовата светлина с дължина на вълната 2250 – 2290 нанометъра. Протича с голяма скорост при обикновена температура, като добивът достига от 60 до 100% . Отделят се серни окиси, които с водата (влагата) образуват сярна киселина. Процесът протича с отделяне на голямо количество топлина и извличане на водата от иглолистните листа. Това беше най-голямата причина да изъсъхват иглолистните гори в Европа от тъй наречените “киселинни дъждове”, които съдържаха в себе си сярна киселина. Броят на тези нови съединения е повече от 100. Не е изключено някои от тях да са канцерогенни, други да са дефулианти, трети - хербициди. За това в доклада е налице “овче” мълчание и научна безотговорност.
Твърдението в Доклада, че иглолистните гори са естествени не е вярно. Горите са изкуствено създадени около 1950 г. Височината им през 1959 – 1960г. беше около 3 -3,5м.
В Доклада изрично е посочено, че концесионната площ попада във вододайна зона за питейна вода. Водохващанията са две, а не едно, както се твърди в Доклада. Местоположението на двете водохващания съм ги определял аз като географски кординати и от Общината са представени на Басейновата дирекция в Пловдив през април 2012 г. От тази вододайна зона Велинград се захранва с 190л/сек питейна вода. Оттук се захранва с питейна вода и гр. Ракитово. Вододайни зони има и на гърба на мината в долината на р. Абланица. От там се захранват с питейна вода с. Цветино, с Абланица, с. Магерово и Велинград. Водоизточниците са от пукнатинно-жилен тип и при взривните работи вероятността да бъдат прекъснати тези водоносни жили е много голяма. Велинград получава 66% от питейната си вода от тези две вододайни зони, които ще бъдат засегнати в много голяма степен. Ще стане така, че вода ще ни дави, но жадни ще седим и ще минем на “воден режим”. При една само авария на причиствателната станция на рудните води питейната вода за Велинград и Ракитово ще бъде отровена. Колко граждани ще пострадат и Господ не може да каже. Но веднъж случило се, това ще срине до основи туризма в Чепинската котловина и ще ускори бягството на населението от града. Жалко за направените капитоложения и изградените прекрасни хотели. Жалко, че заради това няма да може да се прилага балнеолечението с минералната вода - никой няма да рискува да дойде да се лекува пред опасността да бъде натровен и още повече разболян.
Движението и циркулацията на въздушните маси в района на мината не са изследвани. Взета е за база движението и циркулацията на въздуха за Велинград не от най-доброто изследване. Оценката е манипулирана и е направена не от метеоролози, а от пишман инж. химици. Има разработена методика и техника от Физическият институт на БАН, която позволява да бъде направена комплексна обективна оценка на движението на въздуха в долината на р. Грънчарица за всеки един сезон от годината. Същата е надежна и дава обективни и точни данни не само за движението на въздуха и температурата му, но и за наличните в него вредни вещества. Това не е направено случайно от авторите. Управителят на “Ресурс 1” ООД дължи обяснение защо това не е направено и каква е целта да не се направи.
Относно опасността, която крие депото за инертни отпадъци от мината.Периодично от района на р. Грънчарица стават големи наводнения. Отокът в такива моменти достига до 3-4 куб. м/сек. Такъв оток на води отнесе шосето Велинград - Сърница на 07.08.1966 г. Вероятността да бъдат отнесени тези инертни материали от депото на мината е много голяма. Там освен инертни материали ще се съдържат и известни количества пирит и шелит - достатъчно силни отрови.
В Доклада в частта за токсикологичната характеристика не се споменава никъде, че пиритът и шелитът са токсични. И за споменатите все пак токсични вещества няма и дума в какво се изразява токсичността им и пределно допустимите концентрации за тях. А пиритът и шелитът са достатъчно опасни вещества. Поразяват дихателната и стомашно-чревна системи, черния дроб, бъбреците, очите и кожата. Токсичността на пирита, който е най-опасен, се дължи на образуващата се при разлагането му в белите дробове сярна киселина и сяроорганични съединения. Сярната киселина разяжда алвеолите като действа и химически, и термично. Налице е комбинирано изгаряне. Железните съединения се отлагат върху алвеолите и прекратяват достъпа на кислорода до кръвта. За това има спицифичните пиритен рак и пиритна силикоза. Страданията от тези заболявания са големи и много мъчителни. Защо мълчи за това доц. д-р Александър Спасов. Съмнявам се, че не ги знае.
И тъй като екипът, изработил доклада, твърди, че всичко е безвредно за работниците и гражданите, а г-жа Ивелина Василева и депутатът от Пазарджишки избирателен район Христо Тодоров вярват на ДОВОС-а, то правя публично предложение за медицински научен експеримент за токсичността на пирита и шелита. Научният експеримент да се състои в следното: Да се поглъщат по 500 (петстотин) милиграма пирит и толкова шелит орално и 500 (петстотин) милиграма пирит и толкова шелит респираторно в продължение на 90 дни (научно приетият срок за клинични изпитания за токсичност) на следните дами и господа: г-жа Ивелина Георгиева - министър на околната среда и водите, г-жа Теменужка Петкова - министър на енергетиката, инж. Георги Налджиев - управител на „Ресурс 1”, доц. д-р инж. Иван Груев - ръководител на екипа изработил доклада, членовете на екипа доц. д-р Пенчо Лиседренски, проф. д-р Емил Михайлов, доц. д-р Александър Спасов, инж. д-р Петър Илиев, Христо Тодоров - еколог и депутат, член на комисията по околна среда и води при НС. Изследването да се финансира от “Ресурс 1”. При реализиране на експеримента ще се погълнат орално по 45 гр пирит и шелит и по толкова респираторно. Орално погълнатият щелит се отделя за 12 дни след спиране на приемането му. За съжаление погълнатите количества респираторно остават до края на живота в белия дроб на човек. Експиримента да се проведе във Варненския Медицински университет - притежават необходимата модерна апаратура и научни кадри. При констатиране на начало на вредни последици за здравето на участниците в експеримента същият да се прекрати незабавно. Обект на най-голЯмо поражение ще бъдат белият дроб, стомашно-чревният тракт, бъбреците, черният дроб и панкреаса. Не им го препоръчвам на дамите и господата, които каня по-горе за участие в този експеримент. Резултатът от него е описан в научната литература. Могат да се запознаят с описаната токсикология в научната литература и ако все още си вярват, че докладът е пълен, безпристрастен и неманипулативен, да се съгласят за провеждането на този клиничен експеримент. Аз лично не им препоръчвам да се пробват. Изборът е техен!
В докладът никъде не се споменава, че мината ще се намира в тектоничен разлом, който е действащ и в момента. Мнозина от нас помнят земетръса от 6,8 по скалата на Медведев-Шопенхайнер-Карник от 1977 г. Няма и становище за това от Института по сеизмология при БАН, а те са най-компетентни за това. Случайно ли е това? Едва ли.
Транспортирането на рудата до с. Елшица ще става по републиканската пътна мрежа. И сега още в дефилето на Чепинска река се образува колонно движение. А какво ще бъде то, когато на 15 мин. ще преминава по един тежко товарен самосвал на тази фирма. Отношението към тази пътна мрежа на фирмата е, че все едно това е вътрешнофирмен път и че държавата им е длъжник.
И накрая да обясна защо твърдя, че МОСВ е заложила три екологични бомби, какви методи е използвала, за да ги заложи и кои са те. Едната от тях е волфрамовата мина в Грънчарица, методът е манипулирането на Министерския съвет, Народното събрание и гражданите с този манипулативен и неверен ДОВОС.
Другата е изграденият нелегален язовир в местността “Вълчи дол” в землището на с. Драгиново. За изграждането му има издадени две разрешителни за повърхностно водовземане под един и същи номер и дата - № 31140029/16.03.2009 г. Разликата в тях е във височината на бента и мощността на турбината. В едното от тях масивната част на бента е висока 14,5 м и мощността на турбината е 1300 квт. В другото масивната част на бента е висока 4 м и мощността на турбината е 950 квт. В Регистъра за повърхностни водовземания на Басейновата дирекция в Пловдив е вписан бента с височина 4 м, като е посочена само мощността на торбината, а не височината на бента. Това е странно изключение в регистъра. На всички други водовземания се дава само височината на бентовете. Реализиран на място е бент с височина 14,5 м плътна част и още допълнително 5 м височина от савак от надуваема гумирна материя. Общата височина на бента е 19,5 м. МОСВ е информирана за това с писмо от май месец 2012 г. с искане да се определи какво е това водно съоръжение. Отговор няма и до сега. Министъ тогава е Нона Караджова, а зам.-министър е Ивелина Василева - понастоящем министър на МОСВ.
Третата е строящият се в момента бент (по характеристика представляващ микроязовир) на р. Абланица. За него има издадени 2 бр. разрешителни за водовземане от повърхностни води. Едното от тях е № 301034/21.09.2005 г. е за преливаем бент с височина от 2 до 6 м и мощност на турбината 340 квт. с краен срок за действие на разрешителното 21.09.2014 г. Без да се прекрати първото разрешително се издава ново с № 32170438/22.11.2013 г. с височина на бента 12 м., като мощността на турбината странно защо не е посочена, но тя е сигурно значително по-голяма от тази на първото разрешително. По действащия Закон за водите, за да се издаде ново разрешително, трябва да се прекрати старото. Това не е направено. Второто разрешително е издадено при министър Нона Караджова и зам.-министър Ивелина Василева.
И четирите разрешителни са издадени от инж. Никола Кърнолски като директор на Басейновата дирекция за управление на водите Източнобеломорски район с център Пловдив. И двата бента са потенциално опасни от предизвикване на голями наводнения в гр. Велинград и в дефилето и тези наводнения едвали ще минат без жертви и големи разрушения. Всичко е въпрос на време и при кой минстър ще се случат.
Данните, които съм ползвал, са от ДОВОС за ИП за волфрамова мина Грънчарица, официални документи на МОСВ и неговите поделения и научно-технически справочници за токсичността на вредните вещества в промишлеността.
инж. Мрамор Полежански

Велинград тел: 0876521487


Двама ракитовци са обвинени за смъртта на 63-годишен мъж от Пещера

Публикувано на 09 Oct 2025 17:37

На 4 октомври няколко дни в местност край Ракитово собственик на стопански постройки е  открил труп на 63-годишен мъж от Пещера, работил при него като пастир. На мястото незабавно пристигнали екипи на полицейския участък в Ракитово, РУ-Велинград и линейка на „Спешна помощ“. Извършен е оглед на местопроизшествието, а тялото е транспортирано за аутопсия в отделение по съдебна медицина в МБАЛ-Пазарджик. Съдебните медици са установили, че по трупа има следи от насилие. 
За работа по случая незабавно е сформиран екип от криминалисти,

Към цялата статия »


Високо напрежение в читалището в Чепино

Публикувано на 07 Oct 2025 10:12

Процедурата, с която чрез подписка може да бъде свикано Общото събрание, е залегнала в Устава на читалището и е легитимна. Подписката е внесена на 20 май 2025 г., но Общо събрание не е насрочено, защото г-жа Мария Чорбаджиева - председател на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, е подала жалба в Прокуратурата. С жалбата се иска проверка на подписите и затова сега всички, които са се подписали, трябва да се явят в полицията. Голяма част от хората възприемат това като натиск и считат, че не това е начинът за преодоляване на кризата в читалището

Към цялата статия »


Тази есен търсенето на дърва е много по-малко

Публикувано на 07 Oct 2025 10:10


Директорът на стопанството инж. Иван Чипилов съобщи, че няма напрежение, защото няма и търсене, а напливът е много по-малък в сравнение с предишни години. 
От началото на 2025 г. ДГС „Алабак“ доставя дърва по списъците, които се правят в общината. Заявките по списъците за иглолистна дървесина са изпълнени още преди два месеца. Осигурени са дървата за огрев на хората от клубовете на инвалидите и на незрящите. Цената на иглолистните дърва е 43.55 лева за кубик без ДДС или 52.26 лева за кубик с ДДС. В тази сума не е включен транспор

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 10:09

 След 8 октомври 2025 г. ще стартират и съвместните проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Националната агенция по приходите (НАП).

ТЪРГОВЕ На 16 октомври Община Велинград ще проведе два търга с тайно наддаване за продажба на парцели. Имот с площ 3601 кв.м. в местността Елен кладенец е обявен за продан с начална цена 39 830 лева. Имот с площ 746 кв.м. в село Абланица се продава с начална цена 7162 лева.

ЗЕМЕДЕЛСКИ ИМОТИ Община Велинград насрочи явен търг за отдаване под наем на земеделски имоти. На 15 окт

Към цялата статия »


Всеки трябва да направи крачка назад

Публикувано на 07 Oct 2025 10:08


- По устав 1/3 от членовете на читалището могат да искат провеждане на извънредно Общо събрание. Подписката беше подписана от 76 човека, от които един не е приет за член на читалището, тъй като заявлението е подписано от жена му. Две жени направиха отказ от подписите си, защото са били заблудени - на едни било казано, че аз ще продавам читалището, а на други, че искаме да махаме Аделина Пещерска и Мария Димова. Тъй като подписката не съдържа подписите на 1/3 от членовете на читалището, тя става незаконосъобразна и Общо събрание не е свик

Към цялата статия »


Най-добрият вариант е провеждане на Общо събрание

Публикувано на 07 Oct 2025 10:07


- Научихме от фейсбук – част от ръководителите, родителите, самодейците. Обикновено преди сезона винаги са се утвърждавали ръководителите на съставите, тъй като има хора, които не са на трудов договор, а се назначават на щат. В ситуацията, в която се намираме - нямаме зала заради ремонта, очаквахме Читалищното настоятелство (ЧН) да се събере, за да се вземат тези решения и да се определи кой къде ще репетира. Но това не се случи. През лятото  подготвихме сцената на Старото читалище, почистихме и обезопасихме, за да може репетициите

Към цялата статия »


Социален проект даде шанс на 215 безработни

Публикувано на 07 Oct 2025 10:06

Той започна през март 2024 г. и приключи в края на септември 2025 г.
Какво е свършено в рамките на тези 18 месеца разказа Цвета Спасова, началник на отдел „Туризъм и реклама“. Идентифицирани са 215 човека, като фокусът е бил върху най-уязвимите групи - трайно безработни и неактивни на пазара на труда, хора с увреждания, хора от ромския етнос и др. 37 от тях са завършили обучение по 4 професии: еколог, здравен асистент, готвач и работник в озеленяването, а 14 са участвали в курс за базова дигитална компетентност. Други 53 са започнали да с

Към цялата статия »


Велинград ще участва в юбилейната борса за културен туризъм във Велико Търново

Публикувано на 07 Oct 2025 10:04


Община Велинград, която през последните години много по-рядко участва в туристически изложения, ще се включи във форума във Велико Търново. На щанда на нашата община ще бъдат представени няколко занаята. Елена Белева ще покаже традиционната местна техника за изписване на яйца с восък, която винаги печели интереса на посетителите. Преподавателят в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ Альоша Кадьов ще покаже тайните на дърворезбата. За първи път в борсата във Велико Търново ще участва кожарят Георги Петков. На щанда на

Към цялата статия »


Музеят отново кани на „Каменски джаджорици“

Публикувано на 07 Oct 2025 10:02

  За да осъществи тази идея, музеят спечели финансиране от Национален фонд „Култура“.
На 9 юли салонът на НЧ „Васил Левски-1904“ не просто се пръскаше по шевовете, но и не успя да побере всички желаещи да видят спектакъла. Затова вече има втора дата, на която 11-те актьори отново ще „полопат по каменски“ и ще представят сатиричната постановка в три действия на каменски диалект. Актьорите любители са Мария Андреева, Иванка Кехайова, Спаска Табакова, Мария Караджова, Мария Грахова, Теодора Атанасова, Анна Семерджиева, Иван Пещерски, Ни

Към цялата статия »


22 художници от 12 държави рисуваха във Велинград

Публикувано на 07 Oct 2025 10:00

Рядко се случва да имаме експозиция с толкова много автори, различни не само по народност, а и по възраст, стил и натюрел: Селин Актан от Турция, Адил Юсуф, Рена Такиева и Туран Разукалиев от Азербайджан, Надя Зоуари от Франция, Амел Кебаели от Тунис, Зоя Лутцевич от Беларус, В. Али и Дина Мадкор от Египет, Милена Трайстралу и Рарес Лупу от Румъния, Преда Йоан от Канада, Джузепе Спиту от Испания, Марино Юговац от Хърватия, Пино Бонано от Италия. В българската група художници рисуваха Мария Константинова, Гергана Лалова, Христо Николов, велин

Към цялата статия »


Малки обяви: 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 09:59


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Панахида и цветя за героите на връх Велийца

Публикувано на 07 Oct 2025 09:57

 отец Данаил Голомехов от Якоруда отслужи панахида. След едноминутно мълчание бяха поднесени цветя от Общинска администрация - Велинград,  организаците на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Велинград,  Пазарджик, Белица и Брацигово, политически партии и граждани. 
 Председателят на УС на СОСЗР- Пазарджик - о.з. подполковник Трифон Калпаков донесе автентични принадлежности от войнишкото снаряжение на 27-ми Чепински полк. Заедно с отец Данаил взеха пръст от Велийца, която заедно с вече взета пръ

Към цялата статия »


Историята на Илиновия род е събрана в книга

Публикувано на 07 Oct 2025 09:53

Когато свършвала учебната година, първо на нея показвали свидителствата, а тя се радвала и благославяла: „Милите на баба, даскалици да ми станете!“. Три внучки стават учителки, една от тях е Катерина Илинова, авторката на току-що излязлата от печат книга „Историята на Илиновия род“.
Г-жа Илинова, която днес е учителка-пенсионерка, обяснява: „Настоящата история на рода написах по материали и спомени на Никола Ил. Илинов, Илия Д. Илинов, Георги Т. Илинов, Славчо Г. Илинов, Тодор П. Пеев и Ангел Ил. Хаджиев. Фактите съм уточнявала, съпоставя

Към цялата статия »


„Чепинец“ поведе, но допусна пълен обрат

Публикувано на 07 Oct 2025 09:50

 считано от сезон 2017/2018 г. В изиграните досега 14 мача между двата отбора „Чепинец“ е постигнал само 6 равенства и е допуснал 8 загуби с голова разлика 19;30!
Определено това е бил най-добрият мач на „Чепинец“ от началото на първенството, въпреки че заради контузии са отсъствали 5 основни играчи, преди всичко защитници. Първите 20-30 минути на срещата са преминали под диктовката на велинградските футболисти, които напълно са контролирали играта и напълно закономерно са материализирали превъзходството си с попадение в 14 мин. – де

Към цялата статия »


„Драгиново“ с мъка се добра до равенство

Публикувано на 07 Oct 2025 09:49

 половина на временното класиране, съответно 7-мо за гостуващия тим с актив от 4 т. и 8-мо за драгиновци с 3 т.
Интересно и оспорвано премина първо полувреме, което  завърши при резултат 2:1, след като С. Тахчиев още във 2 мин. изведе домакините напред. Гостите не се стъписаха и успяха да възстановят равенството в средата на полувремето. Драгиновци се активизираха и отново поведоха с гол на И. Качаков в 35 мин.
Лошо започна втората част за домакините, които допуснаха гол още в 46 мин. след груба грешка в защитата.  И два

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 5 медала от силен турнир

Публикувано на 07 Oct 2025 09:47


Велинградският СК „Мусаши“ участва в турнира и се представи много добре. Възпитаниците на треньора Йордан Герасимов спечелиха общо 5 медала (3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов) в своите възрастови групи и категории, като всички се състезаваха без кимоно (No Gi). Младите надежди на клуба със златни медали са Никита Минчев, Благовест Ангелов и Димитър Арнаутски. Със сребърен медал се окичи Мартин Узунов, а с бронзово отличие се завърна Стефана Аврамова.
Темпо

Към цялата статия »


Шоу на талантите откри учебната година в ОДК

Публикувано на 07 Oct 2025 09:46


Уважаемото жури бе в състав: Джузепе Ло Джудиче, Нина Маврикова и Емил Балабанов. Малки и големи таланти от общината показаха своите умения и дарования пред многобройната публика. Приз „Велинград търси талант“ бе присъден на Младежка музикална формация.
Благодарим на всички, които се включиха и също получиха грамоти, медали и статуетки:  „Журналисти“, малките мажоретки от ОУ „Н. Рилски“, пианисти, „Родолюбчета“, театрална школа, децата от 4 клас на ОУ „Н. Рилски“, Black pink  от ОУ „Хр. Ботев“, рок-група „Приятели“ от СУ „В.

Към цялата статия »


Над 120 участници пробягаха маратона „Ремово-Блатца-Ракитово“

Публикувано на 07 Oct 2025 09:45

Организатори на спортната инициатива бяха община Ракитово, СК “Левски” и Сдружение “Суткя“, а водата за състезателите за поредна година бе безвъзмездно осигурена от минерална вода “Велинград”.
Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа, Радмила Станкович, приеха поканата да се включат като мотиватори в бяганията. Поради ангажименти и здравни проблеми, на място успяха да дойдат единствено Лебанов и Станкович, които заедно със зам.-кмета на община Ракитово Георги Кюр

Към цялата статия »


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023