27 Nov 2024


НАШИТЕ БУДИТЕЛИ: СТОЯНКА ГРАДИНАРОВА

Публикувано на 02 Nov 2004 09:09

ДЕНЯТ НА БУДИТЕЛИТЕ отново ни припомня делото на българските възрожденци, които през ХVІІІ и ХІХ векове духовно са изградили българската нация. И ако модерна България навлиза в последвалия ХХ век със своите значими успехи, със своята тежест като бързоразвиваща се, амбициозна европейска държава, то това се дължи на тях – НАШИТЕ БУДИТЕЛИ. Същият този ХХ век ни предлага блестящи примери на цяла плеяда продължители на тяхното дело. Нашият край има своите представители сред тях, градили модерния, съвременен облик на Чепинско. Докато се ровех из сбирката по краезнание на библиотеката в Лъджене, попаднах на две много интересни стари книжки. Всъщност Валя - главен библиотекар на читалището в Лъджене, която ми помагаше в издирването на едно рядко издание на легенда от Чепинско, насочи вниманието ми към тези библиографски открития. Това бяха две издания от Известията на Етнографския музей – София от 1928 г., интересни с включените в тях описания на сватбени обичаи от Чепинско. Особено много ме впечатли това, че и двете бяха надписани с кратко посвещение от техния съставител Христо Вакарелски: “На уважаемата г-ца Градинарова Стоянка”, следват подписа на Вакарелски, датата и мястото - 20. Х. 1928 София. За по-младите ще поясня, че Христо Вакарелски е един от нашите най-ерудирани и известни етнографи на ХХ век. А на Стоянка Градинарова са посветени следващите редове.
Моите първи впечатления от обществена библиотека са свързани с нея. От тогава неусетно се изнизаха години, десетилетия. И ето, че двете стари книжки ме върнаха към онези години, а надписите въху тях ме насочиха към едно проучване на живота й. Постепенно в разговорите с хората, които са я познавали, се натрупаха малко известни факти за един дълъг, интересен и пълноценен живот. Признавам - останаха и много въпроси за доизясняване.
Стоянка Градинарова е родена през 1904 г. в Лъджене. Нейните родители смело могат да се причислят към онази плеяда българи, които Симеон Радев правилно определя като строители на съвременна България. Тяхната заслуга за израстването и модернизацията на този край на Родопите изисква отделно внимание. Баща й Иван Градинаров е бил през определени периоди началник на митницата в Лъджене. Както неговия внук Васил Сираков описа ситуацията – при едното правителство е назначаван, при следващото уволняван и след това отново назначаван, така се е редувало. Но той не напуска Чепинския край, установява се в Лъджене, задомява се, построява къща, има две дъщери.
Стоянка Градинарова най-напред учи в Пазарджик, завършва гимназия в Стара Загора, а след това се прибира в родния край. Последвалият период е пълен с все още неизяснени въпроси. В Историческия музей се съхранява цяла поредица от нейни снимки, предадени от племеника й Васил Сираков. На тях са запечатани мигове от живота на Стоянка Градинарова и нейните роднини и приятели в периода между двете световни войни – един модерен и изпълнен с предизвикателство към консервативните живот. Известна светлина хвърлят двете книжки на Христо Вакарелски. Вероятно тогава се поставя началото на приятелството им. В резултат се появяват нейните записи на етнографски материали от Каменица и Ракитово. Както си припомниха племенниците й, вероятно тогава се е оформила цяла група приятели – художник, писател, изследовател. Приятелството в групата се съхранява и десетилетия по-късно. Творческите кръгове са характерно явление за българската култура през този период и е възможно това да е един такъв кръжец, свързан чрез Градинарова и с Велинград.
Последвалият период след Втората световна война е значително по-пълен с известни събития от живота й. От 1945 г. Градинарова поема библиотеката в читалище “Отец Паисий” квартал Лъджене.
Следващите десетилетия са белязани от значителни нейни постижения за библиотечното дело в Чепинско. Тя въвежда десетичната класификация във фондовете на библиотеките. Изработва и първите каталози на тези фондове, лично аз съм се възползвал от картотеката по краезнание в библиотеката на кв. Каменица. Както специалистите определиха, Градинарова поставя на научна основа библиотечното дело във Велинград и Чепинско. Тя има и съответните публикации в научните издания за тези свои постижения, подържала е кореспонденция с водещите в тази сфера на науката. Всичко това е ставало благодарение на нейната изключителна работоспособност и отдаденост. В първите трудни години след Втората световна война не се е плашела да поеме пеш към Ракитово и Дорково, следила е какво става в Света Петка, носела е книги по работни обекти и при болни. Поема и рискове в своите нови начинания. През 1951 г. Стоянка Градинарова открива във Велинград първата за страната лятна читалня. И досега стоят малките масички и пейки в градинката до Кремъчна баня в Лъджене.
Това кратко животоописание не би било пълно, ако не спомена непосредствените ми впечатления за нейния характер и излъчване. Стегната в кок посивяла коса, строго облекло и респектиращо държание – това е моят спомен от детските години. Но явно е успяла да ми предаде нейната обич към книгите. За тази обич и всеотдайност към библиотеката и читалището, гарнирана с респекта, който излъчваше, стана дума и в разговорите ми с нейните близки и с колегите й. “Просто животът и е бил в читалището”. Тази кратка фраза е едно признание от тях. Някак естествено стана дума и за наградите, които е получила като признание и на държавно ниво – грамоти, две значки “Отличие за читалищна дейност” – сребърна и златна, два ордена “Кирил и Методий” III и II степен. Когато ги разглеждахме, се оказа, че скромно е премълчавала за някои от тях.
Ще си позволя накрая да цитирам думите на нашия съгржданин Димитър Димитров – човек от нейното поколение и среда: “Тя си изкара живота тихичко, бе един от най-етичните хора, които познавах”. Следите от този живот обаче остават - както тези впечатляващи надписани книги или следи в сърцата на хората.
Георги Куманов


Овцете остават под карантина, ще правят повторно изследване

Публикувано на 26 Nov 2024 17:45

Служебният министър на земеделието Георги Тахов и експерти от Българската агенция по безопасност на храните проведоха среща в Община Велинград, в която участва и кметът Костадин Коев. Повод е откритото от БАБХ огнище на чума по овцете във Велинград.

Към цялата статия »


Земеделският министър идва във Велинград заради обявенато огнище на чума по овцете

Публикувано на 26 Nov 2024 12:11

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов идва във Велинград във връзка с констатирано огнище на чума по дребните преживни животни. Днес, 26 ноември, министърът ще се срещне с кмета на града д-р Костадин Коев. В срещата ще участват и изпълнителният директор на Българска агенция по безо

Към цялата статия »


Община Велинград подготвя ново вдигане на данъци и такси

Публикувано на 26 Nov 2024 10:37

През новата 2025 година жителите на община Велинград отново ще плащат по-високи местни данъци и такси. Намеренията на общината за вдигане на налозите бяха официално обявени през изминалата седмица.
Общината публикува план-сметката за дейностите по управление на отпадъците за 2025 г. Според нап

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 26. 11. 2024

Публикувано на 26 Nov 2024 10:35

ЕВРОСКОЛА Ученици от Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” - Велинград участваха в програмата за училища посланици „Евроскола“ на Европейския парламент в Страсбург. Младежката сесия по програмата се състоя на 21 ноември по тема, свързана с бедността и социалната из

Към цялата статия »


Панацея ли е водната асоциация за Велинград?

Публикувано на 26 Nov 2024 10:34

Предисловие: В предишен брой на вестника беше публикувана моята статия „АКВА БЕЗОБРАЗИС - диагнозата на Велинград” от м.януари 2023 г.! Това в голяма степен ме улеснява да не повтарям известни неща. За проблемите с водата искам да цитирам светла мисъл на кмета Костадин Коев от  2017 г.: „Изв

Към цялата статия »


Общината ще озеленява с 3.7 милиона лева

Публикувано на 26 Nov 2024 10:32

На 20 декември Община Велинград ще проведе обществена поръчка за дейностите по озеленяване и поддържане. Прогнозната стойност на поръчката е 3 691 000 лева без ДДС. Озеленяването обхваща площите в регулация на територията на община Велинград, които са общо  420 декара. Фирмата, която бъде из

Към цялата статия »


37 точки и важни питания в дневния ред на сесията

Публикувано на 26 Nov 2024 10:30

37 точки ще разгледат общинските съветници на сесията на 28 ноември. Отново 4 имота са предложени за преобразуване от публична в частна общинска собственост. Ще бъдат гласувани и поредни разрешителни за трасета за тръбопроводи за минерална вода. Този път две от трасетата  са с рекордна дължи

Към цялата статия »


На 120 години читалището в Каменица е по-живо от всякога!

Публикувано на 26 Nov 2024 10:28

На 120 години Народно читалище „Васил Левски-1904“ е по-живо от всякога! Доказа го юбилейният концерт на 21 ноември, който самодейците превърнаха в запомнящ се празник за над 400 човека, изпълнили залата и коридорите на читалището в кв. Каменица.
Красива и светла сцена с нови завеси и под, топ

Към цялата статия »


Ракитово на вълната на Коледните изненади

Публикувано на 26 Nov 2024 10:26

И тази година дядо Коледа ще зарадва децата на Ракитово, Костандово и Дорково, като им раздаде обичани лакомства и подаръци. Лакомствата ще бъдат осигурени от община Ракитово, но за личните подаръци ще трябва да се погрижат близките на децата. От общината съобщиха, че родителите, които искат деца

Към цялата статия »


Утвърдено е ново разписание по маршрута Велинград - Ракитово - Дорково

Публикувано на 26 Nov 2024 10:24

Областният управител Валентина Кайтазова утвърди нови маршрутни разписания от Областната транспортна схема по линията Велинград - (през Ракитово) - Дорково.
На заседание на Областната комисия по транспорт на 18 ноември беше одобрено предложение от Община Ракитово 

Към цялата статия »


Награда от Брюксел

Публикувано на 26 Nov 2024 10:20

Европейските награди за иновативно обучение EITA 2024 по програмата Еразъм+ бяха връчени в белгийската столица Брюксел от генералния директор по образованието в Европейската комисия Пиа Хансен. В категория Средно образование беше награден проектът Jump On-board Your Fully Unprejudiced Life - JOYF

Към цялата статия »


Теснолинейката влиза с 4 снимки в календар на БДЖ

Публикувано на 26 Nov 2024 10:18

На 18 ноември БДЖ съобщи, че вече са избрани снимките от фотографския конкурс „Влакове и гари в хармония с природата“. Те ще бъдат включени в годишен многолистов илюстративен календар на БДЖ. След предварителен подбор на всички изпратени за участие в конкурса снимки, бяха избрани 20 кадъра, за ко

Към цялата статия »


Малки обяви: 26. 11. 2024

Публикувано на 26 Nov 2024 10:17

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.

Към цялата статия »


Международен проект изследва живота на възрастните хора

Публикувано на 26 Nov 2024 10:16

На 18 ноември 2024 г. на гости на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания във Велинград бяха представители на Софийския университет „Св. Климент Охридски", които работят по проект „Международни пътеки и житейски истории за стареене и грижи", част от „Трансформиране на тревогите на стареене

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 26. 11. 2024

Публикувано на 26 Nov 2024 10:06

КРАЖБА Криминалисти от РУ - Велинград и колегите им от участъка в Сърница установиха самоличността и задържаха извършител на кражба от джамия, съобщават от пресцентъра на ОД МВР - Пазарджик. В полицейското управление във Велинград е получен сигнал за това, че от мюсюлманския храм в местността Пет

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 26 Nov 2024 10:05

Манол Чолев е име легенда за българския туризъм. Почетен гражданин на Велинград, носител на медал „Алеко Константинов“, „Заслужил деятел на БТС“, „Покорител на планинските първенци“, изтъкнат есперантист. За велинградските туристи Манол Чолев е жалон и пример, защото неговият 104-годишен живот е

Към цялата статия »


„С волейбол на училище“ в СУ „Васил Левски“

Публикувано на 26 Nov 2024 10:03

Българската федерация по волейбол (БФВ) работи усилено по мащабната  инициатива „С волейбол на училище“. Проектът е насочен към това да бъде засилен интересът на българските деца към обичаната игра и най-успешния отборен спорт у нас. За волейболните клубове пък това е възможност за селекция

Към цялата статия »


„Чепинец“ победи лесно „Сарая“

Публикувано на 26 Nov 2024 10:01

Чепинец 4
Сарая 0
Във втора поредна домакинска среща отборът на „Чепинец“ прие на свой терен състава на „Сарая“ от едноименното село. Това беше двубой от XIII  кръг на първенството в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, който се игра на 23 ноември.

Към цялата статия »


„Драгиново“ не се съвзе след рано получен гол

Публикувано на 26 Nov 2024 09:58

Драгиново 0
Хебър II 3
В мач от XIII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, на 24 ноември, неделя, отборът на  „Драгиново“ беше домакин на третия тим  във временното класиране – състава на  „Хебър II“ (Пазарджик).  Пазарджиклии се очертават като на

Към цялата статия »


Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023