

Длъжници сме на паметниците на културата във Велинград
Публикувано на 19 Nov 2001 13:03
На 14 ноември Комисията за защита паметниците на културата (КЗПК) към Община Велинград проведе редовната си месечна сбирка. Комисията работи на обществени начала и това, което обединява нейните членове, е голямата им любов към Велинград и селата от общината. Членове на комисията са хора с различна възраст, образование, работа и социален статус, но с чувство на загриженост към всичко, сътворено от предците ни.
През месец септември бе избрана комисия с членове г-н Георги Куманов, г-жа Радка Тотолакова и г-жа Надежда Ангелова със задача да извърши оглед на архитектурните паметници на културата в града ни. На заседанието на 14 ноември комисията представи доклад “Актуализирана информация за състоянието на архитектурните паметници на културата в град Велинград”.
Следвайки списъка на Националния институт за паметниците на културата, членовете на комисията са констатирали унищожаване на такива във Велинград на ул. “Хан Аспарух”, номера 21, 23, 25, 27 и 29. Предположението на комисията е, че това е станало при строителството на хотел “Здравец” и жилищния блок “Гергана”. На ул.”Цанко Церковски” 7 къщата е разрушена по всяка вероятност тази година.
Представителите на комисията поставиха и въпроса кой е разрешил реконструкцията на бившата сграда на РСКУ, извършена през 2000 г. Става въпрос за сградата с часовника на площад Кална баня, при чийто ремонт не са спазени изискванията за запазване на архитектурните паметници. На база изнесените факти Комисията за защита паметниците на културата в нашия град изисква от ТСУ отговори и съответни мерки.
Тревожна е констатацията на Комисията за състоянието на бившите “Дом за деца и юноши” и “Червената вила”. В момента от тези два архитектурни паметника са останали само скелетите на някога красивите и представителни сгради. И в двата случая реституцията вместо да помогне за тяхното опазване, доведе пред очите на велинградчани и гостите на курорта до пълно съсипване на местни архитектурни забележителности. Напълно логична е препоръката към ръководството на Общината да вземе съответните мерки срещу собствениците на основание ЗПК и ЗОС. Трябва да се търси законова възможност след като новите собственици не полагат грижи за сградите, то държавата и общината да намерят вариант да ги защитят в качеството им на паметници на културата.
Комисията препоръчва специално внимание на Общината към най-старите сград -паметници на културата във Велинград: “Кремъчна баня” - строена през 1751 година, “Радонова баня” - строена през 1750 година, както и към “Женска баня” (кв.Лъджене и кв.Чепино), строени през първата половина на ХIХ век. Част от тях вече са отдадени от общината на концесия, но новите стопани задължително ще трябва да се съобразяват със статута на сградите като паметници на културата.
Комисията препоръчва на Общината да намери начин за ремонт на “Сярна баня” и сградата на ул. “Хан Аспарух” 28.
Комисията за защита паметниците на културата на база изнесената информация от своите представители, благодари за доброто отношение и отлично състояние на собствениците и носещите отговорност на следните паметници на културата:
ул.”Трети март” 3, ул.”Ивайло” 16, Колчаговата (Хорозовата) къща, Горско стопанство в кв. Лъджене, църквата “Света Троица” кв. Каменица.
Предстой КЗПК да изготви предложение за вписване на нови такива с местно значение, обединени под заглавието “Градската архитектура от 20-те години на ХХ век”.
Веска Божкова
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023