В Дорково предстои да бъде прерязана лентата на един уникален музей, който връща времето 5 милиона години назад и представя флората и фауната, населявала нашите земи преди много векове. Сградата на музея вече се издига красиво в местността “Илин кладенец”, на метри от нивите, в които през 1932 г. ученици от Дорково заедно с учителите Руска и Манол Чолеви намират първия зъб на мастодонт, а през 1985-87 година българо-френска научна експедиция открива най-голямото палеонтологично находище по българските земи. Тогавашният ръководител на експедицията проф. д-р Николай Спасов днес е директор на Националния природо-научен музей към БАН и е начело на научния екип, който създава новия музей.
Изключителната сграда от импрегнирана дървесина със стъклен купол е по проект на архитект Явор Йорданов, изпълнена от софийската фирма “Каро Трейдинг”. Тук вече е и “главният герой” в музейната експедиция - мастодонт във вид и размери, съответстващи на намерените в палеонтологичното находище кости. Внушителният макет е дело на художника Велизар Симеоновски, който има славата на един от най-добрите реставратори на животни в света и понастоящем работи в Чикагския музей по естествена история. Предстои да бъде монтирана диорамата, която в звук и картина ще показва живота преди 5 милиона години, а художникът Симеон Стоилов подготвя цялостното оформление на музейната експозиция. Специален кът в нея пресъздава малка част от палеонтологичното находище, част от което е и оригиналният огромен бивник на мастодонт с дължина около 3 метра, който ще видят бъдещите посетители. За тях има паркинг и чисто нов асфалтиран път от края на Дорково до музея.
Все още текат довършителни работи на Цепина, които са част от общия проект. Но надеждите на община Ракитово и кметство Дорково са музеят да бъде открит до края на юли и да зарадва хилядите гости на ежегодния международен фолклорен фестивал, който ще се проведе от 2 до 4 август. Дълго чакахме този музей, но чакането си струваше - в това ще се убеди всеки, който прекрачвайки неговия праг тръгва на едно незабравимо пътешествие назад във времето.
Елена Баева
|