В началото на новата 2013 година ОУ “Христо Ботев” - Велинград посрещна своите ученици с обновена компютърна зала, осигуряваща съвременен достъп до електронни ресурси и по-високо качеството на образователния процес
Нашето училище е първото учебно заведение в община Велинград, което реализира проекта по Националната програма на МОМН “ИКТ в училище“. Одобрени бяхме за 9 терминални работни станции на обща прогнозна стойност 7 830 лева, за които МОМН ни предостави 5 670 лева, а ние съфинансирахме проекта с 2 160 лева.
Реализацията бе възложена на “СТЕМО” ООД, които за същата сума инсталираха 13 компютърни терминални решения, управлявани от Windows Multipoint Server 2011, инсталиран върху мощна работна станция, свързани с тънки клиенти и монитори.
Софтуерът “HP Classroom Manager” помага на учителите и ангажира учениците, чиято мотивация за работа и интерес са много по-големи. C него учителят може да наблюдава мониторите на всеки ученик в реално време; с едно натискане на бутон той може да заключва или изключи компютъра на отделен ученик, група или на целия клас. Осигурено е и решение по въпроса за безопасната работа на учениците в интернет, позволявайки на учителя да дефинира и персонализира достъпа на класа до различни сайтове, като разрешава едни, а други - забранява. Включена е възможност за съвместно разглеждане на уеб сайтове, при която съдържанието на всички уеб браузъри на учениците се синхронизира и се управляват от браузъра на учителя.
По-лесно от всякога е да се стимулира участието и комуникацията в класа чрез размяна на незабавни съобщения. Учителят може да работи съвместно с учениците, като им изпраща екрани, видео или копие на екраните на други ученици; може да изпраща съобщения директно до компютрите на учениците, а всеки ученик пък има възможност да задава въпросите си персонално, без да се нарушава учебния процес на класа.
“HP Classroom Manager” осигурява възможност за осъществяване на интерактивно обучение, викторини, тестове в реално време, които незабавно отчитат и оценяват резултатите, правят обучението по-интересно за учениците. А функцията “ученически дневник” записва проведения урок в PDF файл, който учениците могат да преглеждат по-късно вкъщи. По този начин пък отсъствалите през деня ученици ще разполагат с подробни записки по урока, който са пропуснали.
Така разширяваме познанието, спомагаме за развитие на интереса и възможностите на учениците. Щастливи сме, че можем да предоставим най-новите ИТ достижения в образователната програма на нашите възпитаници.
Мариана Байлова, директор на ОУ “Хр. Ботев”
|