Николай Гяуров се върна в училището, наследник на старото школо в Лъджене, в което е учил. По идея на класната Венета Цанова и на преподавателката по музика Траяна Белухова учениците от VI “б” в СОУ “Св.св. Кирил и Методий” посветиха своя час на класа на именития ни съгражданин.
Шестокласници видяха откъси от документалните филми “Откраднати мигове” и “Армейски таланти” и с интерес проследиха миналото на познати и днес места и хора от Велинград. Специален гост бе авторът на книгата “Николай Гяуров - момчето от Велинград” Михаил Алексиев. Той разказа за детските и младежки години на бъдещия световно известен оперен певец, започнали от една малка стая зад църквата в Лъджене и преминали през училището в селото, духовия оркестър на Ангел Герин и театралния състав към читалището, Плажа и отборите по футбол и волейбол. Във вашето училище са учили бележити оперни певци като Николай Гяуров, Иван Масларов и Петър Гугалов, каза г-н Алексиев. В присъствието на помощник-директорката Невена Ролева той направи предложение в СОУ “Св. св. Кирил и Методий” да бъде направен специален кът за Николай Гяуров като част от благодарността, която Велинград дължи на неговия талант.
Свой щрих към образа на Н. Гяуров прибавиха и шестокласници. Те изненадаха М. Алексиев с две интервюта, посветени на диригента от световна величина Херберт фон Караян, който преди години гостува във Велинград по лична покана на Николай Гяуров. Иван Личев разказа как неговият дядо д-р Личев е лекувал Караян, който въпреки инсулта бил изключително усмихнат и жизнен и дори успял за 2-3 дни да “прескочи” от Велинград до Япония. За престоя на големия диригент в Лечебно-възстановителната база на Народното събрание децата научиха повече от интервюто с управителката Красимира Малакова.
След часа г-жа Ролева каза, че приветства идеята и в училището ще бъде създаден кът за Николай Гяуров.
Темпо
С много настроение, смях и веселие СОУ “Св.св. Кирил и Методий” даде старт на програмата, посветена на патрония празник 11 май. Празненствата започнаха с музикално надиграване между трите шести класа, като всеки от тях представи своя интерпретация по известната песен “Чуй ме, Дилмано”. Журите с председател директора на училището Пламен Алеков класира на първо място идеята и изпълнението на VI “б” клас.
|