Извънредната обстановка заради Ковид-19 промени и графика за отваряне на пещерата Лепеница. Традиционно пещерата отваря за посетители на 1 април, но заради въведените противоепидемични мерки тази година ще започне да приема посетители от средата на април.
Идват почивни и празнични дни и, ако желаете да разгледате една от запазените в автентичен вид български пещери, най-добре е предварително да се свържете по телефон с пещерняците от Ракитово, които стопанисват Лепеница.
Пещерата Лепеница се намира в землището на община Ракитово, под връх Сютка. Тя е мраморна пещера на три етажа, която е част от Родопския карст, с дължина около 2 км. До нея може да се достигне по 11-километров път и от Ракитово, и по 10 км асфалт и 2 км макадам от Велинград.
Пещерата Лепеница от 1962 г. е обявена за „природна забележителност”. Пещерата е отворена за посетители първо през 1931 г., а след това през 2010 г. Тя не е благоустроена, а само е обезопасена, поради което в нея се влиза само с екипировка (ботуши, каска, челник) и водач. Влизането става на малки групи до 10 човека. Посетителят в Лепеница се чувства като истински пещерняк и вижда автентичнаат красота на подземния свят: подземната река, залата със звездното небе, разнообразието от тигрова кожа, крокодила, водопадите, иконата с Богородица, залата с младоженците, наклонената кула от Пиза, сталактонът с цепката, камината, пеещите драперии, звукът от камерната зала, залата с гвардейците, езерата, за които разказват увлекателно водачите пещерняци.
Пещерата Лепеница е местообитание на 24 вида организми, от които 18 вида троглофили и 6 вида троглобионти. Сред троглофилите най-интересни са прилепите. Три от троглобионтите (Бръмбърчето на Буреш, паячето на Дренски и стоножката „Лепеница”) са уникални – от целия свят се намират само в тази пещера. За опазване на биоразнообразието посетителите се движат по определено трасе.
Пещерата Лепеница фигурира в книжката „100-те национални туристически обекта“ на Българския туристически съюз. Тя е под номер 55 А, като от БТС съобщават, че за момента всички печати, които се поставят на последната страница като любителски, ще се зачитат като посетен обект.
Темпо
|