Смесеният Градски хор „Николай Гяуров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ ще отбележи с голям концерт 100 години от своето създаване. Поканата към любителите на хоровото изкуството е за 30 ноември 2029 г. от 18 часа.
В юбилейния концерт ще прозвучат творби на известни и обичани композитори. Маестро Огнян Митонов, който пое хора и духовия оркестър към читалището през есента на 2018 г., напусна диригентския пост. На сцената в чест на вековния юбилей ще дирижира Момчил Томов, който от 2009 до 2017 г. отдаде своя талант и професионализъм за развитието на Градския хор „Николай Гяуров“ и вече води репетициите за концерта.
С голям интерес се очакват изпълненията на д-р Емил Драгийски като солист, след като той предизвика фурор на концерта по повод 90 г. от рождението на Николай Гяуров през септември. Специални гости на концерта ще бъдат ще бъдат Диди Трендафилова – вокал и Николета Енева – пиано, „Heartbeat Duo“.
Юбилеят е повод да припомни, че основател на хора през 1919 г. е Елена Кантарджиева. Тя е родена на 25 декември 1888 г. в Самоков, където завършва Американския колеж през 1902/1903 г., а след това университета в Женева, Швейцария, със специалност политическа икономия през 1912 г. В с. Лъджене се установява през 1919 г. и работи като учителка в гимназия “Васил Левски” до пенсионирането си. Съпруга е на Чудомир Кантарджиев, сподвижник на Яне Сандански. Мадам Елена Кантарджиева, както с уважение я наричат нейните ученици и съграждани, основава и ръководи смесен градски хор при читалище “Отец Паисий”, организира хранителен стол за учениците, въздържателно дружество “Трезва заря”, работи в женското дружество “Надежда”. Тя е подпредседател на читалището, артистка, ръководителка на библиотеката, на музикалните състави, чете лекции и води курсове за изучаването на френски и английски език, член на комитета за прерастването на непълната гимназия в пълна. След 9 септември 1944 г. Елена Кантарджиева е несправедливо интернирана в гр. Левски, но и там тя не престава да учителства. Умира на 92 година, на 22 март 1980 г., но създаденият от нея читалищен хор продължава да живее вече цял век.
През годините диригенти на хора са били: Димитър Суганов, Герасима Праматарова, Димитър Мечев, Костадин Граченов, Мая Бизова, Светломир Григоров, Петър Стефанов, Стефан Сестримски, Момчил Томов, Ели Саздова, Николета Енева, Огнян Митонов и др., като всеки от тях обогатява репертоара и издига нивото на хоровото изкуство във Велинград. Дълги години хорът пее под акомпанимента на пиано на Стоянка Енчева.
Преди 1989 г. хорът е лауреат е на ІV, V и VІ Републикански фестивали на художествената самодейност и носител на златни медали. В историята му са записани успешни турнета в Чехия, Германия, Гърция и други европейски страни. През последните десетилетия нашият хор участва в много фестивали и хорови срещи у нас и в чужбина, печели награди и аплодисментите на публиката и достойно защитава името на своя патрон – Бас номер едно на планетата Николай Гяуров, чийто творчески път тръгва също от сцената на читалището в Лъджене.
Темпо
|