През изминалата седмица 44 Народно събрание за пореден път прекрои Изборния кодекс. Промените са много, а сред най-важните е решението на ГЕРБ и ДПС за вдигане прага при преференциалното гласуване. Решение, което съществено променя правилата, по които ще се проведат местните избори през есента и определено изненада бъдещите кандидати за общински съветници броени месеци преди вота.
През 2015 г. за първи път избирахме Общинския съвет с преференциално гласуване. Имената на 29-те общински съветници бяха определени в много голяма степен не от подреждането в листата, направено от партиите и коалициите, а от предпочитанията на гражданите, изразени с преференциален вот. Промяната бе голяма, много хора отидоха да гласуват, защото получиха възможност да подкрепят не само листата на партия, а в нея да изберат конкретен кандидат.
Резултатите са красноречиви. В Общинския съвет от листата на ГЕРБ съветници станаха кандидати със следните номера в партийната бюлетина: Сашка Целева - 6, Ирина Шумарова - 11, Чавдар Калъчев - 13, Идрис Пашалиев - 15, Валентин Бозов - 16, Красимир Алендаров - 17, Любомир Перчинков - 18, Боян Бозьов - 19, Георги Навяков - 20, Богдана Пашева - 22. От листата на БСП наред с водача Георги Янчев с преференциален вот бяха избрани Никола Делиев - 9 и Венко Бозев - 15 място в листата. От местната коалиция “Бъдеще за община Велинград” в Общинския съвет наред с първите в листата Пламен Мавров - 1 и Дияна Кехайова - 2, влязоха Радка Димитрова - 6 и Рахим Ендяк - 20 място. От “Патриоти” съветници станаха Александър Гагов - 1 и Тодор Шейнов - 3 място в листата, а от “Заедно за Велинград” Радослав Димов - 1 и Радослав Петаков - 3. Преференциите не разместиха единствено листите на ДПС, Народен съюз и СДП, откъдето съветниците влязоха според реда в бюлетината.
На изборите за местен парламент през 2015 г. избирателната квота бе 560 гласа и всяка листа, събрала толкова гласове, даваше места за съветници. При новите правила най-малко толкова ще са нужни не за листата, а за всеки кандидат за съветник. Промяната ни връща във времената, когато партийните централи имаха последна дума върху подреждането на листите. Тя ще засегне в най-голяма степен съставянето на бъдещи местни коалиции, защото в тях подреждането на листата много по-трудно може да се подчини на партийни решения.
Новите правила безспорно ще объркат доста предизборни сметки, а бъдещите кандидати за съветници ще трябва да се заредят с търпение. Защото промените в Изборния кодекс са обект на много критики, очаква се вето на президента и в крайна сметка ще трябва да изчакаме, за да видим какво ще е последното решение на депутатите.
Елена Баева
|