На сесията на 31 януари Общински съвет – Велинград определи размера на местните данъци и такси за 2019 г. Темата предизвика интереса на голям брой граждани, които дойдоха в залата, за да изразят несъгласието си с повишението на ставките.
Председателят на Общинският съвет Али Мареков подчерта, че Народното събрание е приело увеличение на данъка за моторните превозни средства (МПС) и е въвело новия данък за второ жилище в нациналните курорти, каквито са Велинград и Юндола. Законът задължава общинските съвети по места да приемат изменения в наредбите за местни данъции такси на принципа „няма не искам, няма недей“, каза г-н Мареков. По новата тема за данъка за второ жилище има много неясноти и затова общината е отправила запитване до Министерството на финансите. Али Мареков изрази надежда, че през 2019 г. няма да има администриране на този данък, но засега отговор от МФ няма. Като няма отговор, защо да гласуваме този данък, попита съветникът Радослав Петаков. По закон данъкът влиза в сила от 1 януари 2019 г., отговори Али Мареков. Виолета Благова-Дамова, директор „ФБМИ“ в ОА, също разясни, че Общинският съвет може да гласува само размера на данъците, но не може да определя дали един данък да го има или да го няма. Съветникът Чавдар Калъчев изтъкна, че не е лесно да се гласува увеличение на данъците, но съветниците не могат да бягат от отговорност, а Ек. Каферинова допълни, че ако сега не гласуват, съдът ще ги принуди да го направят.
По отношение на т.нар. данък за второ жилище бе определена минималната ставка от 5 промила (по закон тя е в границите от 5 до 7 промила). Увеличението е факт, защото ставката реално се вдига от досегашните 1.3 на 5 промила. Съветът към гражданите, който ресорният заместник-кмет Атанас Палигоров даде след сесията, е през 2019 г. правилно да менажират имотите си. Има различни варианти за второто жилище – данъкът няма да се плаща, ако то се отдава под наем, ако се категоризира като стаи за гости и др.
Нови са и размерите на данъка за МПС, който се смята по формула с два важни компонента – имуществен и екологичен. В зависимост от мощността на двигателя, размерът на данъка ще се увеличи с минималните заложени в закона ставки, след като по предложение на Икономическата комисия бяха намалени ставките за автомобилите с мощност до 55 и до 74 киловата: до 55 киловата – 0.34 лв; от 55 до 74 – 0.54 лв, от 74 до 110 – 1.10 лв, от 110 до 150 – 1.23 лв, от 150 до 245 – 1.60 лв, над 245 – 2.20 лева за киловат. За екологичния компонент бе приета не минималната, а средната допустима в закона граница. Целта е да се постигне баланс на данъчната тежест между по-екологичните и по-неекологичните МПС, аргументираха се от общината.
Крайните изчисления показват, че след прилагането на двата компонетна при някои автомобили ще има намаление на данъка, а при други увеличение. От общината съобщиха, че в най-кратък срок велинградчани ще имат достъп до електронен калкулатор за изчисляване на индивидуалния данък върху превозните средства на автомобилите си, достъпен на електронен адрес: https://cartax.uslugi.io/. Важно уточнение е, че базата за изчисляване на данъка върху превозните средства е информацията в регистъра, поддържан от МВР (информацията в талона на автомобила) и за данъчни цели няма да важат, както досега, удостоверения за ЕВРО-категория и пр.
Измененията в наредбата за местните данъци и такси бяха приети с 23 гласа „за“ и 4 „въздържали се“ от местната коалиция „Бъдеще за община Велинград“.
Елена Баева
|