Кирил Аспарухов, когото велинградчани познават от бляскавата сцена на конкурси за “Мис” и турнири по спортни танци, дойде в Къщата на Цвета в различно амплоа. На 28 януари 2019 г. той бе гост на Литературния клуб „Никола Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“, за да разкаже за своето поетично творчество, събрано в 20 книги.
Председателят на литературния клуб Александър Кочев представи Кирил Аспарухов с неговия стих „Все още съм извор, който знае как се става река“. Шоумен, танцьор, поет, журналист, родом от перлата на българския юг Петрич, а голяма част от живота му е свързана с морето – Девня и Варна.
Кирил Аспарухов също разказа за детството си с баща „върховно ченге“ и майка домакиня, за това как още 4-годишен знае и рецитира „Вяра“ на Вапцаров, как става вечния водещ на Петрич, как не станал артист и архитект, а го приели да учи геодезия, която бъркал с геология. Прочете първото стихотворение за снега, написано в трети клас и донесло му първия хонорар от вестник „Пиринско дело“. Прочете и първото любовно стихотворение, посветено на три момичета, в които бил влюбен. Върна се към годините на натрупвания в София, към първото пътуване на 38 години до Гърция, което му отворило очите за големия свят. Кирил Аспарухов се гордее, че е първият български журналист, който прави интервюта, в които въпросите са народни поговорки и това го прави разпознаваем. Гордее се и с оценката на велинградския критик Яко Молхов, който открил у него „Дебеляновска чувствителност“.
Не крие топлите си чувства към Велинград, започващи с детския спомен за Клептуза и Профилакториума, минаващи през конкурсите „Мис Абир“, на които е бил водещ и достигащи кулминацията с концертите „Луди танцуващи сърца“, които създават и трайната му приятелска връзка с Петър Милчев и Клуба за спортни танци „Импулс“. Кирил Аспарухов е първият български шампион по спортни танци в клас „Сеньори“, а днес признава: „Душата ми още танцува“. Той напомни, че наближава 25-годишнината на КСТ „Импулс“, който е люпилня за шампиони и заслужава да има своя летопис. Петър Милчев каза, че за него е чест да познава Кирил Аспарухов и е важно заедно да продължат традициите на това, което са направили за спортните танци във Велинград, защото това е кауза.
Стихове от Кирил Аспарухов прочетоха единадесетокласничката в ПГИТ „Ал. Константинов“ Инас Рашид и Боян Захов, който ръководи театрален състав в НЧ „Васил Левски-1904“. Много от своите творби прочете лично Кирил Аспарухов и по този начин наистина отвори сърцето си за хората, дошли в Художествената галерия. Те няма да забравят стиховете „за мама, от мама и след мама“, събрани в книга, която е напомняне приживе да кажем благодаря на хората, които обичаме. Няма да забравят и стиховете от „Олтар за Невена“, посветени на любимата българска актриса Невена Коканова, кума на Кирил Аспарухов. Нито книгата „ПродължеНИЕ“, събрала 77 интервюта с хора на изкуството и културата под формата на български поговорки, в която е и интервюто му с велинградчанина Яко Молхов.
Вечерта с Кирил Аспарухов потвърди, че той е извор на много таланти, който знае как да стане пълноводна река. Благодарността на общината изрази Марияна Зинкова, която покани г-н Аспарухов да участва в нови срещи и културни събития в нашия град.
Елена Баева
|