Сдружението с нестопанска цел и обществено полезна дейност „Бъдеще за община Велинград” е входирало своя позиция във връзка с общественото обсъждане за визията на парк „Клептуза”. Становището е адресирано до кмета и Общинския съвет и бе изпратено и до вестник “Темпо”:
В съответствие със законногарантираната ни възможност депозираме настоящето становище, с което заявяваме своята позиция, а именно:
1. На първо място считаме, че насроченото обществено обсъждане по темата е в крайно неподходящ час с оглед обстоятелството, че провеждането му в работно време ще ограничи възможността на голяма част от активните граждани на Велинград да присъстват на обсъждането и да участват в дебата. По тази причина предлагаме или обсъждането да бъде отложено, или да бъде насрочен втори дебат в неработен ден или след 17:00 ч. в делничен ден. По този начин обсъждането ще бъде по-ефективно, а няма да бъде проведено само формално.
2. Що се отнася до визията на парк «Клептуза», нашата позиция е следната:
Този природен феномен и уникално място трябва да бъде съхранен в автентичния си вид, такъв какъвто го знаят и помнят поколения велинградчани и гости на града, защото няма по-велик архитект от природата , а Клептуза е едно от нейните най-добри творения. Клептуза няма нужда от нова визия. Клептуза има нужда от ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ. Клептуза няма нужда от лъскав и фалшив блясък, а от дискретна човешка намеса, която да подчертае и покаже още по -добре уникалността й. Клептуза няма нужда от изкуствени гейзери и фонтани в езерата си, още повече, че изграждането им е свързано с огромна инвестиция, а поддръжката им би била изключително трудна и скъпа с оглед климатичните особености на района. Нещо повече, през по-голямата част от годината, предлаганите водни съоражения ще бъдат неизползваеми поради ниските температури във Велинград. Предлаганите фонтани и гейзери, които имат широко приложение в изкуствени езера в Дубай, Лас Вегас, Делхи и други топли дестинации не биха били подходящи за едно естествено езеро като Клептуза, чиято уникалност е в естествената му красота, заради която и не случайно е обявено за Защитена местност.
3. Нашето становище по отношение законно изградените общински сгради е да бъдат запазени, ремонтирани и ползвани за обществени нужди. От своя страна разрушаването на тези масивни постройки предполага големи разходи, а резултатът няма да е от полза за никого. Не е рационално да бъдат премахнати вече съществуващи сгради – общинска собственост, които биха могли да се ползват за много различни предназначения от гражданите и гостите на града ни.
4. Не без значение е и начинът на финансиране на предлагания от общинска администрация проект. Ако се планира тегленето на нов заем, според нас, това решение не е разумно, тъй като би влошило и без това тежкото финансово положение на общината, а ремонтирането на общинските сгради, почистването и рехабилитацията на парка би отнело значително по-малък финансов ресурс в сравнение с разходите по разрушаването, извозването на строителните отпадъци и изграждането на скъпо струващи и ненужни фонтани.
Ангел Манолов, председател на УС на СНЦ “Бъдеще за община Велинград”
|