Не бива да допускаме лицето на Велинград – Клептуза да се покрива с печална слава. Имам предвид състоянието му. Вече дълго време най-посещаваното и известно място в Чепинско е и най-занемареното. Критиките от населението и гостите на града към отвратителния вид на застрояванията по неговата горда територия се разнасят по цяла България. Това е недопустимо и никакви извинения вече не минават. На лошото положение там трябва да се сложи край.
Сега има и нещо много важно. Зоната за въздействие с представително-социални функции „Клептуза“ от проект „Устойчиво и интегрирано развитие на Велинград“ (2013 г.) обхваща част от защитената местност Клептуза и част от жилищния квартал Чепино. Проектът се финансира безвъзмездно от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. Тоест, интегрираният план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) е основата за развитието на Велинград за периода до 2020 г. Което означава, че през следващите година и половина-две предстои да се финансират конкретните технически и архитектурни проекти за обекти (сгради, В и К, Ел инсталации, огради, паркове, насаждения, улици и тротоари и пр.) в зона „Клептуза“. В много кратък срок инвестициите трябва да се усвоят приоритетно. Най-необходимите постройки и съоръжения да се определят, разработят и изпълнят в рамките на безвъзмездната финансова помощ. Проектът ИПГВР-Велинград в другите две зони на града - централна публична градска част „Лъжене“ и зоната с преобладаващ социален характер „Каменица“ е вече изпълнен или е в процес на изпълнение. Докато „Клептуза“ се намира още в началото на фазата „Пaри uма - дeйствайте!“ Отговорността пада изцяло върху Кмета и Общинския съвет във Велинград. Разчита се на активността и ангажираността и на всички заинтересовани местни групи и лица.
По-нататък разглеждам района на Клептуза с карстовия извор, двете езера и пространствата около тях, функционалните сгради край южната част на езерата и тракийското светилище в местността Св. Илия-Клептуза, без частите от жилищния кв. Чепино.
Как да се подходи, накратко ?
В началото да се изработи и приеме ясна схема на разпределение на отделните функционални части на територията на „Клептуза (1). Да се има в предвид, че това е един крайно ограничен като площ район, който е силно притиснат от пътя и ЖП линията, реката и обкръжението на Клептузкия горски масив. Нужно е да се изчисли максималния брой на посетителите, които може да приеме районът на Клептуза (2). С предложение тази зона да разглежда и се планира с четири части:
І-ва част „Вход и парк“ включва: 1. Декоративна арка – вход за Клептуза; 2. Търговски сектор (дървени павилиони) за дребни продажба на сувенири, сладолед, закуски и плодове; 3. Парк с цветни алеи, скамейки за почивка и детски кът; 4. Основна пешеходна паркова алея от входната арка през дървения мост за посетители до алеята около езерата;
ІІ-ра част „Две езера и зелена площ“ включва: 1. Горно езеро (за лодки и атракции) с фонтан(и); 2. Долно езеро зарибено, с птици; 3. Залесен и озеленен район с беседки и пътеки, обходна двупосочна алея за разходка с обсег на двете езера, места за почивка и отдих между двете езера. В тази основна част на комплекса (както е било!) не се допуска търговска дейност. Изработват се съоръжения за изпускане на водата от езерата в реката за извършване на ремонти при нужда и периодично почистване на езерата от водорасли и отпадъци.
ІІІ-та част „Функционални сгради и техническо обслужване“ включва: 1. Възстановяване (реконструкция) на Сграда-Казино с ресторант и открита сладкарница върху покрива с изглед към езерата; 2. Външни платени тоалетни; 3. Музей с питейна зала за минералната вода плюс изложбена зала за разкритията в тракийското светилище „Св. Илия“: след реконструкция на съществуващите ресторант и кухня. 4. Ремонт и поддържане на пътя и транспортния мост за обслужване на комплекса.
ІV-та част „Местност Св. Илия“ включва: 1. Изграждане на подходи за посетителите към светилището; 2. Подготовка на изложбената зала за излагане на експонати; 3. Инвестиране в ускорено проучване, разкрития и разкопки на тракийското светилище.
Необходимо е да се определи терен и се изгради платен паркинг в района при гара „Велинград-юг“ за поемане на посетителите на Клептуза с леки коли. Паркингът пред рибарника е недостатъчен за тази цел.
Михаил Алексиев
|