Традиционният Коледен концерт на НЧ “Отец Паисий-1893” тази година започна пред сградата на читалището и паметната плоча на дългогодишния председател на читалищното настоятелство и диригент на духовия оркестър Димитър Мечев. В Ботевските униформи, които са един от символите на Музиката на Мечев, и водени от новия диригент на оркестъра Огнян Митонов, свириха музиканти от различни поколения. Музиканти и мажоретки поднесоха цветя в знак на почит към Димитър Мечев, а всички присъстващи се присъединиха с дълги аплодисменти.
Във фоайето гостите на концерта можеха да си купят дизайнерска картичка на художничката Петя Константинова в подкрепа на читалището.
Залата и тази година не успя да събере многобройната публика, но повечето хора останаха да видят и чуят концерта, посветен на три юбилея: 125 години от създаването на НЧ “Отец паисий-1893”, 65 години Литературен клуб “Никола Вапцаров” и 40 години мажоретен състав към духовия оркестър. Поздравителен адрес по този повод изпрати президентът на България Румен Радев, който изрази своята гордост и уважени към труда на предците, създали читалиещто и благодарност към днешните им наследници със съзнание за мисия. Поздравителен адрес изпрати и председателят на Съюза на народните читалища Николай Дойнов. СНЧ награди НЧ “Отец Паисий-1893” с почетен знак и икона. Кметът Костадин Коев каза, че изминалата година беше трудна и за общината, и за читалището. За да успеем да вървим нагоре, трябва да сме по-толерантни, да се обичаме и уважаваме малко повече и да бъдем единни, от което ще спечели Велинград. Кметът поднесе цветя и грамоти на председателя на НЧ “Отец Паисий-1893” Силвена Байракова, на председателя на литературния клуб “Н. Вапцаров” Александър Кочев и на хореографа на мажоретния състав Биляна Масларова. Подарък за читалището бе опднесен и от името на ОУ “Неофит Рилски”. А сред официалните гости на концерта бяха още председателят на Общинския съвет Али Мареков, зам.-кметът Исмаил Моллов, общински съветници и колеги от читалищата.
Концертът, воден от Весела Цинцева, започна с коледарска песен в изпълнение на мъжката фолклорна група с ръководител Цанко Пашов. След това на сцената застана Смесен хор “Николай Гяуров” под диригентството на Огнян Митонов - щатен диригент в Националния музикален театър “Стефан Македонски”, който започна работа с велинградските хористи през есента. Хорът изпълни песни, посветени на Рождество Христово и Коледа, аплодирани от публиката. Аплодисменти заслужи и Мариян Марков от школата по пиано на Стоянка Енчева.
Четири мажоретни състава поднесоха празнична програма и доказаха, че колкото и да “остарява” вече 40-годишният мажоретен ансамбъл, винаги остава млад и красив. Заедно с мажоретките празнично настроение внесе с песента си и Мариам Маврова. Още Коледен дух донесоха възпитаниците на Юлиана Ковачева: квартет “Инфинити”, Вокална група “Караоке” и Сонай Юсеин. В концертната програма се включиха дамите от вокална група “Велина” с ръководител Ели Гикова-Саздова.
Александър Кочев връчи наградите на победителите в юбилейния конкурса за есе на тема “Читалищото - съвременен културен център”. Награда за най-добро есе от 12-те участници получи Инас Рашид от ПГИТ “Ал. Константинов”, а поощрителни награди Светлана Станкова и Леда Мастравчиева.
Честта и отговорността да закрият концерта отново бе на Духовия оркестър с мажоретен състав “Димитър Мечев”. Музикантите и новият диригент Огнян Митонов получиха огромна подкрепа от публиката, а в залата бе и Димитър Лазаров, който дирижира оркестъра до средата на 2017 г. На Коледния концерт свириха много бивши музиканти, за които музиката и читалищния оркестър са верую. Музикантите и мажоретките бяха извикани на бис, а след финалните акорди публиката продължи още дълго да ги аплодира.
Всичко е добре, когато свършва добре. Една наистина трудна за читалището година приключи с пълна сцена и зала. А дали две е повече от едно, когато става дума за велинградския духов оркестър, е задача с повишена трудност, чието решение чакаме през новата година.
Елена Баева
|