С изменения в Закона за местните данъци Народното събрание въведе нова данъчна ставка, с която ще се облага така нареченото „второ жилище“ в населени места, определени за курорти. Основната цел е в държавната хазна да постъпват средства от собственици на апартаменти в курортни селища, които ги отдават под наем, но не плащат данъци, защото не са регистрирани по Закона за туризма. Президентът Румен Радев наложи вето върху измененията в Закона за местните данъци, но мнозинството в Народното събрание ги потвърди. Очаква се тежката дума за новата данъчна ставка да си каже и Конституционният съд.
Темата е важна за собствениците на втори имот във Велинград, защото градът ни е в списъка на курортите. Въпросният списък е обнародван в Държавен вестник през февруари 2012 г. Велинград е сред първите населени места в България, обявени за национални курорти още през 1950 г. заедно с Бургаски минерални бани, с. Баня – Карловско, Вършец, вили Костенец, Кюстендил, Момин проход, Нареченски минерални бани, Павел баня и Хисаря. Със статут на курорти с национално значение в момента са 19 селища.
Законовите промени ще се отразят и на собствениците на имот в село Юндола. През 1967 г. Юндола е обявен за климатичен планински курорт от национално значение редом с Боровец, Пампорово, Говедарци и Котел.
Климатичен планински курорт, но от местно значение, е и местността около язовир „Батак“ в курорта Цигов чарк, така че допълнителната данъчна тежест ще важи и за собствениците на имоти там.
Определените в закона данъчни ставки за имотите в курорти от национално значение са от 5 до 7 промила върху данъчната оценка, а за курортите от местно значение – от 4,5 до 6 промила. Решението за размера на данъка в тези граници ще се взема от общинските съвети по места. Местните парламенти трябва да вземат решение в оставащите дни до края на 2018 г., за да важат данъчните промени през 2019 г. Последното за годината редовно заседание на Общински съвет – Велинград ще се проведе на 18 декември. Но е под въпрос дали обаче Община Велинград ще успее да въведе новия данък в срок, така че неговото събиране да започне догодина. Проблем са не само малкото оставащи дни до края на 2018 г., за да се спази задължителният срок от 14 дни за обществено обсъждане на новия налог. Има и доста неясноти в закона по самата методика на изчесляване и събиране на данъка, така че по темата предстои още работа на държавно ниво.
Елена Баева
|