Шест точки в дневния ред на сесията на 29 ноември бяха свързани с издаване на разрешителни за водовземане на минерална вода от находище „Драгиново“. Темата очаквано доведе до напрежение и сблъсък на позиции.
Още в самото начало на заседанието Любомир Перчинков предложи съветниците да разгледат първо допълнителните точки от дневния ред и това бе прието. Една от тези точки беше искането на „Амос-спорт“ ЕАД с управител Албен Бакърджиев за издаване на разрешително за водовземане от сондаж № 13 за хотелския комплекс с басейн в Драгиново. Без никакви дебати и единодушно съветниците разрешиха целогодишен дебит в обем до 20 498 кубика годишно, за срок от 10 години.
В редовния дневен ред бе искането за издаване на разрешително за водовземане от същия сондаж № 13 от „Сафко-Стефан Гуджов“ ЕООД за сладкарски цех. Исканото количество бе 946 кубика целогодишно.
Кметът на с. Драгиново Бисер Маджиров пожела да внесе яснота пред съветниците, като подчерта, че водата в изворите на Драгиново е крайно недостатъчна. През зимата минералната вода не достига за задоволяване на обществените нужди. В момента в читалището са част от децата от детската градина, чиято сграда се строи. В студените дни отоплението с минерална вода не е достатъчно и се топлят на ел. ток. Спряна е водата за обувния цех. Кметът Б. Маджиров настоя да не се раздава вода, а тя да остане за обществени нужди, като отоплението на джамията и на пенсионерски клуб. Доста кандидати искат вода, ще настъпи напрежение сред хората, ако се даде на един, каза г-н Маджиров.
Съветникът Никола Делиев посочи, че от „Сафко“ искат минимално количество от 0.03 литра/сек. Той препоръча кметство Драгиново да закупи и монтира топлообменници, за да се ползва ефективно топлината на водата, а не тя да се изхвърля в канализацията. Венко Бозев посочи, че съветниците вече са разрешили количество вода на „Амос-спорт“, при това многократно по-голямо – 0.65 литра/сек. Той изтъкна, че мерят с различен аршин, на което кметът Б. Маджиров отговори, че за плажа водата се ползва само през лятото, а съветниците му опонираха, че и двете разрешителни са за целогодишно ползване на вода.
Чавдар Калъчев предложи точката да бъде отложена, за да се анализира проблемът. Според Любомир Перчинков това е единственото свободно количество вода и то трябва да отиде за джамията. Екатерина Каферинова заяви, че кметовете най-добре познават проблемите на своите кметства и съветниците трябва да уважават тяхното мнение. След гласуване искането на „Сафко“ бе отложено.
Интересното в случая е, че в проекта за решение по искането на „Амос-спорт“, който е с дата 26 ноември 2018 г., е записано, че целогодишният свободен дебит от сондаж № 13 е 1.85 л/сек. А според проекта за решение по искането на „Сафко“, който е с по-ранна дата – 6 ноември 2018 г., е посочено, че свободният дебит е 0.50 л/сек. Разликата никак не е малка, дано при при предстоящия анализ да бъде изяснена.
Съветниците гласуваха единодушно още 4 решения, с които дадоха разрешителни за минерална вода за обществени нужди. Всички те са за срок от 10 години и за безвъзмездно ползване. За пералня в местността „Градев дол“ от сондаж № 2 бяха разрешени 39 420 кубика целогодишно. За обществени чешми от сондажи 5 и 13 бе разрешен целогодишен дебит от 1 576.80 кубика. За баня бяха разрешение 12 614 кубика целогодишно от сондаж 13, а за обществена пералня и баня – 22 705 кубика. Разрешени бяха и количества от сондаж 5 за отоплението на СУ „М. Драгинов“ – 58 341 кубика, ДГ „Пролет“ – 41 627 кубика, НЧ „М. Драгинов“ – 45 096 кубика, пощата и кметството – общо 19 236 кубика.
|