Двата юбилея на Велинград станаха повод на 1 септември в хотел “Инфинити” да се проведат два форума с обща тема минералните води. Наред с информационния щанд на центъра на града, Министерството на туризма (МТ) организира обществено обсъждане на СПА дестинация “Родопи”, а Българският съюз по балнеология и СПА туризъм (БУБСПА) бе домакин на кръгла маса на тема „Национална стратегия за опазване на минералните води“.
Кметът Костадин Коев приветства многобройните гости, като подчерта, че всички главни действащи лица от преди 10 години са тук и благодари на МТ, че СПА туризмът е приоритет, който се популяризира у нас и в чужбина.
Министърът на туризма Николина Ангелкова изтъкна, че многото усилия, положени от Велинград през последните 10 г. не са били напразни. Точно защото градът е СПА столица на Балканите, МТ е избрало тук да се проведе обществено обсъждане за СПА дестинациите, които са неделима част от националната туристическа реклама. В седемте СПА дестинации, обособени от МТ, попадат над 50 български общини с над 100 обекта. От Велинград министърката даде старт и на Годишните награди в туризма с пожелание градът ни отново да бъде сред призьорите.
Приветствие произнесе и заместник-министърът на културата Румен Димитров, който пожела никога да не пресъхват изворите на лечебната минерална вода и на забележителните културни ценности, които предлага Велинград.
Лиляна Арсова, експерт в МТ, запозна присъстващите с предложението за обособяване на 7 СПА дестинации на територията на България. Най-голям интерес предизвикаха идеите за маркетингови наименовения на отделните дестинации: Черноморска СПА Ривиера за дестинация Черноморие; Термите на Константин Велики за Софийска; Здраве в земите на Спартак (или в долините на реките Струма и Места) за Югозападната; Води и рози за царе за Средногорската; СПА от неолита за Югоизточната. Силата на Балкана за Старопланинската.
Предложението на маркетингово наименование на Родопската СПА дестинация е “Дълголетие в планината на Орфей”, имало е и работен вариант “Лечебницата на Орфей”. В дестинацията освен Велинград са включени още Белово, Варвара, Ракитово, Нареченски минерални бани, Беденски минерални бани, Девин, Михалково, Баните (Смолян). Специалистите от бранша настояха в наименованието да присъства и “здраве”. Д-р Илза Попова обърна внимание, че в находищата на минерална вода е пропуснато Драгиново, което заслужава да има своето място в дестинацията и от МТ поеха ангажимент да поправят този пропуск.
В рамките на кръглата маса за националната стратегия за минералните води като представители на Велинград участваха д-р Таня Беличенова и д-р Димитър Станчев.
|