Ремонтът на центъра на Велинград не само още не е започнал, но вече се превръща в безкрайна сага. Нека да припомня историята й.
Още през 2014 г. Велинград беше един от 30-те български градове, спечелили проект по оперативна програма ”Региони в растеж”, в рамките на който се предвижда и цялостен ремонт на централната градска част. Малко преди местните избори през 2015 г. идейният проект за този ремонт беше показан на табла пред общината, като тогавашното общинско ръководство обеща да започне реализацията на проекта веднага, ако спечели изборите.
Само че изборите решиха друго и местната власт беше сменена. Беше разработен конкретен технико-икономически проект, на база на който се проведе и тръжна процедура. Спечели конкретна фирма, но трябваше да се изчака да мине срокът за евентуално обжалване. През месец юли 2017 г. кметът Коев ни увери, че няма обжалване и „реалните дейности по ремонта на централна градска част и местата за отдих във Велинград ще стартират през м.август, като до края на юли на работна среща ще бъдат обсъдени и подробностите по ремонта, като ще се постараем ремонтните дейности да не попречат на сезона и да не притесняват гражданите и гостите на Велинград“! Бяха разработени и варианти за провеждане на велинградските културни празници на други сцени, а не на тази на площада.
Речено-старено! Юли премина, всички затаихме дъх и очаквахме през август най-после да започнат строителните дейности.
Да, ама не! Вместо ремонта, в началото на м. септември бяхме „зарадвани” от друга новина: ”Ремонтът на централната градска част във Велинград няма да стартира преди края на месеца” (?!). Той, заедно с част от кооперативния пазар и 3 улици в курорта, ще бъдат обновени в рамките на 244 дни....От фирмата изпълнител съобщиха, че ще спазят крайния срок на проекта - 29 март 2019 година.” (Запомнете тази дата и числото 244, уважаеми читатели, защото следва продължение).
Изчакахме да мине и Денят на Съединението, и на Независимостта, и бяхме сигурни, че едва ли не на следващия ден ремонтът ще започне. Очевидно отново сме били наивници, защото и тази „новина” се оказа предпоследна.
През първата седмица на октомври кметът Коев най-изненадващо обяви на пресконференция: „По-разумното решение е да не разкопаваме сега центърът, а в началото на пролетта да открием строителната площадка”, като ни успокои :”Дори ремонтните дейности във Велинград да стартират през март, то фирмата ще успее да се справи до началото на юли, за когато са планирани не само Празниците на културата, а и отбелязването на двата важни юбилея - 70 години от създаването на Велинград и 10 години от удостояването на града с титлата СПА столица на Балканите”!!!
На това място дори и Великият комбинатор Остап Бендер би се хванал за главата!
Хайде сега да поразсъждаваме нормално. Както разбрахте, този проект се обмисля не от няколко дни и не само от този кмет, а и от предишния, т.е в продължение на години! В изготвяне на заданието са участвали много специалисти, експерти.
Строителната фирма, спечелила търга, е имала предостатъчно време да осмисли заданието и да изготви своята технико-икономическа оферта, с която е победила своите конкуренти и е спечелила търга.
Както и да смятаме, 244 дни са цели 8 (осем) месеца! Преди месец фирмата ни уверяваше, че е изчислила всичко прецизно и че това е минималният срок, в който може да се реализира ремонта, независимо кога ще започне. Само дни след това същата фирма ни уверява, че ще извърши ремонта за два пъти (!!) по-късо време, т.е. за 4 месеца от м.март до м.юли 2018 г., като според мен няма да са и 4 пълни месеца.
Тази фирма има голям опит в града ни, извършвала е ремонтите на бул ”Съединение” и на ул. „Юндола”, които граничат с новия проект. Т.е. едва ли има друга фирма, която да познава по-добре „велинградските подземни потайности”. Възниква въпросът: кои форсмажорни обстоятелства са принудили фирмата да променя началната дата и срока на проекта, след като това е заложено в офертата, с която тя е спечелила търга?
(Някак между другото се спомена, че фирмата участва и в ремонта на пътя Пловдив-Асеновград, на който внезапно цената беше завишена с огромна сума!)
Възможно е тогава проектът да е „съкратен” с нещо, за което не знаем. Сещам се за проекта за 7,5 млн.лева за 10 парка и зелени площи, по който уж „експерти” бяха пропуснали да включат... системи за напояване на парковете „Боров парк”, „Вельова баня” и др...
И май най-вероятната причина е ...този проект да се ”претупа” и вместо дългоочаквания основен ремонт да се извърши козметично преустройство на центъра в стил „баданарка”. Което ще бъде и най-лошото, защото Велинград заслужава един нов, съвремен център, подходящ за СПА-столица на Балканите!
Но нека някой не ми разправя народни приказки, че за 4 месеца (т.е. два пъти!!!) по-къс срок, ще направи това, което е било предвидено за 8 месеца и то със същото качество!
Смешен и аргументът, че през есента не трябвало да се пречи на туризма, защото за разлика от Слънчев бряг и Банско, Велинград е четирисезонен курорт и когато и да се извършва ремонтът, той така или иначе ще пречи на гражданите и на туристите. Знаем това прекрасно от продължилите с години ремонти на пътя през дефилето, на бул ”Съединение”, на “Юндола”...Не е без значение обаче фактът, че се изпусна не само част от лятото, но и прекрасната есен, когато можеше и трябваше да се работи активно! А кой гарантира, че пролетта (особено месеците март и април) ще бъде по-подходяща за ремонт?
Изумен съм, че вместо да реагира остро срещу нарушаване на договора, общината с радост го подкрепя?! Чии интереси тогава защитава тя? Не друг, а общината би трябвало да се нуждае от приключване на ремонта много преди датата на отбелязване на юбилея, защото може да се случат различни непредвидени обстоятелства (в т.ч. и лошо време), а и се изисква време за почистване на центъра и подготовката му за празниците.
Играта ”днеска има - утре нема” продължава! Очаквам скоро нов срок за ремонт на центъра: 244 часа!!! Колко му е...
Иван Велчев
|