В началото на миналата седмица поредна авария остави без вода голяма част от Велинград. На 6 ноември общинската фирма “ВКТВ” започна безизкопно полагане на канализационни тръби Ф400 по централния булевард "Съединение". Тръбите са за включване на улица “Димитър Мечев” към колектора на булеварда, с което се включва и улица “Самуил”, където има сгради без канализация.
По информация от обшинския пресцентър по време на работата от вибрациите на полагащата машина “къртица” се стига до тежка авария и то на два главни водопровода - “Клептуза” и “Сухата лъка”. Екипите на ВиК дружеството започват отстраняване на аварията с ангажимента до вечерта на 7 ноември водоподаването да бъде възстановено. Налага се разкопаване на асфалтовата настилка на булеварда, положена по европроект преди 2 години. Движението в участъка на булеварда от болницата до спирка “По желание” бе спряно и пренасочено по страничните улици. Но веднага след отстраняването на аварията и пускането на водата, старият етернитов водопровод “Сухата лъка” отново аварира. Работниците на “ВКТВ” започват нов ремонт, хора отново остават без вода.
На пресконференция на 9 ноември кметът Костадин Коев отговори на въпроса дали общинското дружество “ВКТВ” е реагирало достатъчно бързо и адекватно при авариите и осигурена ли е достатъчно информация за гражданите: “Реагираха напълно адекватно. Всичко възможно бе направено да прекараме новата канализация без да нарушаваме настилката. Имахме малко лош късмет и “къртицата” засегна двата главни водопровода. В срок от 24 часа “ВКТВ” отстрани аварията, но веднага се случи нова и бяха нужни още 24 часа, за да се пусне водата. Много тежък ремонт! Водопроводите са от 60-те години на миналия век, срокът им е изтекъл. Ако тръбите бяха от съвременен тип, това нямаше да стане. Още веднъж се видя колко голям пропуск на предишното управление е това, че е изпуснат проектът за водния цикъл! По отношение на информацията - следя отблизо всичко, поддържаме директен контакт с “ВКТВ”. Факт е, че имаше доста граждани и напрежение”.
На въпрос на “Темпо” за чия сметка ще бъде отстраняването на авариите, кметът К. Коев каза, че булевардът е в гаранция след извършения през есента на 2015 г. ремонт от фирма “ИСА 2000”. В случая е копала фирма “ВКТВ” и предстои да се водят разговори с “ИСА 2000” по темата за чия сметка ще бъде възстановяването на асфалта. Кметът подчерта, че нямаме подземен кадастър, но сега се прави кадастрална карта и в нея “всичко ще бъде точно до милиметър”.
Г-н Коев прогнозира, че ще има и нови аварии по крайно амортизираната ВиК мрежа във Велинград. Усилията на общината са насочени към проектиране на всички рискови за града водопроводи, за да може да минат процедурите и напролет да започнат ремонти. “Ще сменя голяма част от водопроводната мрежа, планирал съм го, но трябват пари и време. Трябва да се направят канализационните мрежи в района на Пневмоболницата, където има нови инвестиционни намерения и квартал Зайче блато, но по ПУДООС не се отпускат средства за канализации. Общината не може да кандидатства и по Оперативна програма “Околна среда”, защото водните дружества в област Пазарджик не са обединени в едно. Ако спечелим делата с “Еко Титан” и бъдат освободени сметките на общината от запори, то ще могат 3 милиона лева годишно да влизат в капиталовата програма”, каза кметът.
Водоснабдяването на Велинград е изключително нарушено и заради изключването от мрежата на водата от “Легоринец” по предписание на РЗИ заради завишени стойности на уран. Водата е с дебит 36 литра в секунда и нейната липса води до големи проблеми с водоподаването и социално напрежение в части от кв. Чепино. Всеки момент се очаква да излязат резултатите от проби, които се изследват в Пловдив. От “ВКТВ” са разработили транспортна схема, която да позволи смесване на вода от “Легоринец” в Пречиствателната станция, за да се гарантира, че водата е в нормите и няма никаква потенциална опасност за здравето на хората.
Друг належащ въпрос е да се направи Водев чарк - водоизточник, който ще реши много от проблемите с водоподаването във Велинград, защото водата от него идва чиста. Проектът за Водев чарк е в Министерството на регионалното развитие и в Междуведомствената комисия по бедствия и аварии и общината се надява на финансиране. Според кмета Костадин Коев алтернативен водоизточник, на който градът може да разчита е Клептуза, чийто дебит е константа - 500 литра средногодишно.
Общината планира нов водопровод за ул. “Кисловодск” в кв. Лъджене, където във високата част няма достатъчно налягане. За решаване на проблемите с водата в кв. Каменица продължава работата по новия водоем “Нежовица”, който ще е 1500 кубика.
Темпо
|