Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите Велинград - Западни Родопи даде сериозна заявка за съвместна работа и бъдещо сътрудничество с производителите на картофи, боб, билки, млечни и месни продукти от района. Идеята бе представена на 2 ноември на среща с участието на кметовете на Велинград Костадин Коев и Ракитово Костадин Холянов, кметове на населените места от община Велинград, зам.-кмета на Батак Георги Харизанов.
Председателят на СХР Златко Златанов обясни, че идеята се обсъжда от дълго време и с желание да се направи нещо полезно за всички, които искат да произвеждат това, което е необходимо за туризма. Хотелите във Велинград, които вече са над 40, се интересуват от продукцията на местните земеделци, но на практика липсва информация какво количество и качество се произвежда. Затова е дошъл моментът за обмяна на информация в двете посоки. Г-н Златанов се обърна към кметовете на кметства с молба да съдействат за организирането на срещи по места, за да се даде старт на партньорството.
Хотелиерът Ангел Манолов, който е член на УС на СХР и сам се занимава с биопроизводство, подчерта, че за да влезе в обектите, е изключително важно предлаганата местна продукция да бъде лицензирана. Контролът е строг и проверяващите изискват документ за произход на стоките. Той също наблегна на ролята на кметствата по места, давайки пример, че ако дадат информация, че в дадено село има 5 тона картофи, то СХР може да съдейства за изкупуването чрез своите членове.
Васка Милушева, зам.-председател на СХР, изрази желанието да бъдат партньори с хората, които предлагат екологично чиста продукция. За целта те трябва да бъдат лицензирани земеделски производители - това е първата стъпка, за да тръгнат в една посока. Районът ни е прекрасен, но трябва да го превърнем в марка, която гарантира високо качество, каза г-жа Милушева.
Другата идея, по която СХР работи, е организирането един път седмично на пазар на екопроизводителите от района. Подобен пазар от години работи с успех в центъра на курорта Юндола, а моделът може да се ползва и във Велинград. Така производителите на мляко и млечни продукти, на месо, картофи, боб, билки, гъби и др. характерни за нашия район продукти ще могат да ги предложат както на местния туристически бизнес, така и на многобройните туристи в СПА столицата.
Ангел Манолов припомни старото правило “Не ми хвали стока, хвали ми пазар” и увери земеделските производители от района, че пазар има. В момента най-търсените от гостите на хотелите са стоките домашно производство. Туристите все повече залагат на продукти, които имат сертификат за био и еко. Както сочи дългогодишният опит на кулинарна дестинация като Италия, най-важна е марката на продукцията, защото тя гарантира пазара. Затова е важно производителите да се обединяват в сдружения, да задават и спазват стандарти за качество и така да да утвърдят на пазара марката на даден регион.
Ние ще изискваме цена и качество, допълни Златко Златанов и изброи взаимните ползи. Ползата за производителите е, че ще имат постоянен пазар; за хотелиерите - да изкупуват екологична продукция директно, без да минават през високите цени на хипермаркетите; за общините и кметствата - да покажат реална загриженост и работа за хората в населените места. Заедно с СХР може да подпомогне местните производители и като заведе при тях на място туристи, които искат да посетят мандра, ферма, селска къща за гости, цех за сладка и др.
Оказа се, че част от местните земеделски производители вече са на същата вълна. Кметът на Драгиново Бисер Маджиров съобщи, че в селото тече процедурата по регистрация на сдружение на млекопроизводителите. След като получат регистрацията, те ще направят мандра, а това ще им даде възможност да предлагат млякото и млечните продукти с толкова важния документ за произход. Кметовете на кметствата бяха единодушни, че сега млякото се изкупува на цена от 30 стотинки, която е крайно недостатъчна и това снижава качеството.
Кметът Костадин Коев подчерта, че в момента по Програмата за развитие на селските райони се отварят мерки за развитието на земеделие и животновъдство и има възможности за регистрация на обекти като мобилни мандри, които гарантират произхода на продукцията и отварят път към пазара. Община Велинград ще съдейства на производителите, защото местните продукти са изключително качествени, месото и млякото са с отличен и уникален вкус. Във Велинград вече работи и кланица, която гарантира документ за произход на месото. Всяко начало е трудно, но инициативните и работливите имат шанс за успех, каза г-н Коев.
Кметът на община Ракитово Костадин Холянов оцени идеята като много добра и обобщи: “Нещата са трудни, но вярвам, че ще се случат, защото зависи от нас и ще го правим за хората.”
Първата среща завърши с планове за такива срещи между представители на хотелиерите и земеделските производители в селищата от района, за които ще съдействат местните кметове.
Елена Баева
|