През октомври иновативно СУ „Св. св. Кирил и Методий” Велинград посрещна учители и ученици от Румъния, Турция и Италия, работещи по програма Еразъм+. Това, което ни събира отново с нашите партньори, е проектът “Отвори ръцете си за тези, които имат нужда от тях”, в центъра на който е наболелият проблем за бежанците и за тяхната съдба.
Много и различни бяха дейностите, вдъхновени от идеите на проекта. За място на първия уъркшок бе избрана обгърнатата в загадъчност крепост Цепина. Учениците бяха разделени на три многонационални групи, едната група представляваше бежанците, другата местното население, а третата правителството. Всяка група проведе проучвания какви са проблемите на хората, които представлява. Нарочени говорители оповестиха мненията, оплакванията и исканията си, а правителството излезе със становище, имайки предвид Универсалната декларация за правата на човека. Получи се много интересна дискусия между представителите на местното население и правителството.
Работните срещи, проведени през следващите дни, бяха коя от коя по-завладяващи. Учениците проведоха семинар по въпросите на Универсалната декларация за правата на човека – кога и как е създадена, от кого и с каква цел, кога е международният ден на човешките права. Учасниците бяха подготвили презентации и видеоматериали. По артистичен начин се представиха интервюта с бежанци и представители на местното население.
Безспорно най-емоционалният момент бе посещението в Центъра за настаняване от семеен тип, тъй като обитателите на този дом са всъщност нашите деца в нужда. Гостите бяха подготвили малки подаръчета за всяко дете. Срещата завърши с усмивки за децата и със сълзи в очите за гостите. Мероприятието бе оценено от колегите от Румъния, Турция и Италия като най-стойностната и смислена част от работната ни среща.
И по време на тази мобилност забавлението не остана на заден план. Играхме български, румънски и турски хора и танцувахме италиански танци, гледахме постановката, подготвена от ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ със засилено изучаване на немски език “Добри времена – лоши времена“ за безрадостния живот на сирийските бежанци. Одобрението бе изразено с бурни аплодисменти и спонтанни дискусии след това. Изгледани бяха и видеоматериали с театрални постановки на гостите от Италия и Турция. Пътувахме до Пловдив, за да видим типична българска архитектура, както и изобилстващи с история кътчета, вплетени в модерния голям град.
Последния ден се проведе футболен мач между ФК „Чепинец“ и представителите на Италия и България. Срещата беше наситена с много емоции.
И така... след седмица, изпълнена с вълнение и предизвикателства, дойде време за раздяла с нашите чуждестранни приятели. При оценяването на третата проектна среща преобладаващата оценка бе “Отличен” – за проведените уъркшопове, дейности, общуване, културни дейности и социална активност.
Благодаря на участвалите ученици – Венера Кадинова, Иван Узунов, Борис Софовичин, Елена Папазова, Елена Кузманова, Радина Граматикова, Кристина Попова, Василена Белева, Стефани Евтимова, Божидар Гивечев, Александър Прегьов, Михаил Мишев, Борис Даскалов и Йоан Каръков (с особени заслуги) за проявената съпричастност, готовност за помощ и кооперативност. Благодаря на техните родители, както и на колегите, взели участие при подготовката, организацията и провеждането на проектната среща. Това са: Мария Вълкова, Светла Борисова, Надежда Деянова, Тома Чонков и специални благодарности на г-жа Василка Дамянова – за постановката „Добри времена – лоши времена“. Когато има желание и се работи с настроение, трудностите нямат значение!
Рила Попова, ст. учител и координатор по проекта
|