2 юли: МАЖОРЕТКИ И ДУХОВИ ОРКЕСТРИ
Вторият ден на велинградските Празници на културата и тази година премина в ритъма на духовата музика. На 2 юли центърът на курорта бе завладян от духова музика и изпълнения на мажоретни състави още от сутринта. Пред сградата на НЧ ,,Отец Паисий 1893’’ с парад дефиле се представиха съставите от Общински детско-юношески духов оркестър от Долни Чифлик, Представителен мажоретен състав “Светла”, Духов оркестър ,,Костадин Манов Свиленград и Представителен духов оркестър “Стефан Стефанов” от Eлин Пелин.
Преди началото на големия вечерен концерт музиканти и мажоретки от велинградския Духов оркестър “Димитър Мечев” положиха цветя пред паметната плоча на своя дългогодишен диригент и патрон, от чиято кончина на 13 юли 2017 г. се навършват 10 години. С цветя почетоха делото и паметта му Общинска администрация, Общински съвет и ПП ГЕРБ.
Двучасовата програма на всички оркестри и мажоретни състави, в рамките на която домакините представиха нов репертоар, завърши с голямо Дунавско хоро в изпълнение на три оркестра.
3 юли: МУЗИКА И ТАНЦИ ОТ БАЛКАНИТЕ
“Имаме свой собствен почерк, който дава среща на балканския „уникализъм” с модерното западно звучене. Едни шумни балкански субекти, които не се страхуват да излязат под светлините на прожекторите и да ви оставят без глас. А ако се наложи... и да натрият носа на предразсъдъците, че духовата музика трябва да остане в скрина на миналото.” Така звучи визитката на “Виво Монтана”, а как звучи музиката им велинградчани и гостите на курорта чуха вечерта на 3 юли. Концертът, богат на балканска музика с горещи аранжименти и творческо изпълнение, спечели сърцата на публиката на площад “Н. Гяуров”.
Преди “Виво Монтана” сцената също бе място за фолклор: изявиха се талантливите деца от СКНТ “Силивряк” от Ракитово и ансамбълът за автентичен фолклор “Драгиново”.
На 3 юли се проведе пленерът “Велинград в багри и ноти”, в който малките художници рисуваха под акомпанимента на школите по саксофон и флейта към ЦПЛР-ОДК.
4 юли: КЛАСИЧЕСКО И МОДЕРНО
От 4 до 9 юли в рамките на Празниците на културата в центъра на Велинград по традиция бе отделено място за Базар на занаятите. Това лято в базара пред общината участват 25 занаятчии от цялата страна, Търговската улица във Велинград отново стана място за “Ретро-разходка”. Деца от школите на ЦПЛР-ОДК в костюми на приказни герои забавляваха хората с танци и музика.
Вечерната програма събра в едно класическа и модерна музика. В залата на НЧ “Отец Паисий-1893” любителите на оперното изкуство се насладиха на изпъленията на оперната прима Анета Барановска в съповод на Катерина Мирчева - пиано и саксофон и Венера Ланджова на флейта.
Сцената на площад “Николай Гяуров” привлече младежка аудитория с концерт на Ева и група “Ice cream”.
5 юли: ФОЛКЛОР И НЕСТИНАРИ
И тази вечер бе посветена на българския фолклор. Четири ансамбъла - ансамбъл „Перун”, смесена група за градски фолклор към НЧ “Петнадесети септември 1903-1909” от Община Разлог, велинградският Представителен фолклорен ансамбъл „Чепино” с детски ансамбъл „Чепинче” при ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1905” и фолклорен танцов състав „Нестини” към Лесотехнически университет - София показаха богатството на нашите народни ритми.
След хората дойде ред на нестинарски танц, какъвто за първи път бе включен в програмата на Празниците на културата. В жарава се превърна незацветената градинка на площада, но се наложи организаторите многократно да призоват публиката да разшири кръга заради безопасността и на нестинаря, и на хората от първите редове. Нестинарят Илиян Йорданов стъпи в огъня, вдигнал иконата на светите равноапостоли цар Константин и царица Елена, които са закрилници на нестинарите. След това нестинарят пренесе през жаравата няколко деца от публиката. Нестинарският танц бе запечатан в хиляди снимки и изпратен с аплодисменти, но за следващи подобни събития трябва доста да се помисли за организацията.
6 юли: В ЛЕТЕН РИТЪМ
От 3 до 8 юли в центъра на Велинград (пред ресторант “Бонжур”) бе организирано Лятно училище “Да съхраним красотата на миналото”. За първи път Празниците на културата предложиха възможност на всеки желаещ да поработи в ателиетата по грънчарство, дърворезба, тъкачество и рисуване върху дърво по ръководството на велинградски майстори. Интересът на велинградчани и гостите на града към лятното училище беше много голям, а участниците изработиха красиви предмети. Ателиетата ще продължат да работят в Къщата на Цвета, където бяха откриит преди няколко месеца по инициатива на Историческия музей.
“Цветни улици” бе темата на картините, които това лято местните художници рисуваха в импровизиран градски пленер. Творбите са подредени в Художествената галерия.
В НЧ “Отец Паисий” за пореден път гостува театър “Проф. Гочо Гочев” от Каварна, който представи премиерната за България постановка “Гара за трима”.
7 юли: ТРАДИЦИИ И ИСТОРИЯ
Арт ателие за деца под наслов “Всички сме специални и неповторими” бе организирано в амфитеатъра в Боров парк от МКБППМН и ОДК.
Вечерта на сцената на площад “Николай Гяуров” си дадоха среща фолклорът и историята. Представителният детско-юношески ансамбъл “Здравче-венче” поднесе богат спектакъл от български народни песни и танци. След това публиката се върна векове назад във времето с изпълненията на прабългарската школа “Багатур”. С облекло, каквото по исторически данни са носели прабългарите и с типични за епохата на хан Кубрат прически, членовете на “Багатур” пресъздадоха стари техники за борба. Танц от славното минало, наситен с традиции и ритуали, които го превръщат в открит урок по българска история.
8 юли: ГРАФА Е НОМЕР ЕДНО
“Цветни улици” бе темата на картините, които това лято местните художници рисуваха в импровизиран градски пленер. Творбите са подредени в Художествената галерия.
И още картини - сътворени от деца под мотото “Да рисуваме с усмивка” по инициатива на ЦПЛР-ОДК и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
На сцената на Празниците на културата се изявиха възпитаниците на Вокална група “Караоке”. На тях се падна честта да бъдат подгряваща група за големи концерт на Владимир Ампов-Графа.
С плакати “Графа е № 1” многобройната публика на площад “Н. Гяуров” посрещна известния певец, който за първи път пя на сцената на Празниците на културата във Велинград. Интересът към концерта бе много голям, а Графа представи познати и обичани хитове наред с най-новите си песни. За радост на феновете, които пяха и танцуваха с Графа, след концерта певецът остана за снимки и раздаде автографи.
|