Untitled Document
Минерални бани
Още от Средновековието българските царе са познавали лековитите качества на минералните извори в този район.за пълноценното използване лечебните свойства на разнообразните по минерален сьстав и температура води, вьв Велинград са модернизирани и благоустроени 6 бани, с басейни , ванни отделения и душове. Общият брой на минералните извори е 27. Като общо температурата на водата от различните извори е различна : в кв.Чепино –42-430 С, в кв.Лъджене- 28-630С, в кв.Каменица – 84-880 С, а в село Драгиново /на 5км. от Велинград/ - 940 С.Общият дебит на минералните извори е 143 л/сек.
Радонова баня
Намира се в кв.Чепино. Водата се характеризира като слабо радонова, силициево-флуорно-хидрокарбонатно-сулфатна със значително количество натрий, калций и калий, с рН 9,15, температура 420 С. Доказано е, че радонът оказва противовъзпалително действие и усилва образуването на витамин Д в организма. Водата повлиява благоприятно дейността на нервната, сърдечно-съдовата и дихателната система, както и обмяната на веществата в организма. Подходяща е за бутилиране.
Вельова баня
Намира се в кв.Лъджене. Водата се характеризира като натриево-сулфатно-силициево-хидрокарбонатно-флуорна с рН 9,8 и температура 430 С. Използва се за балнеолечение, без да се охлажда. Полезна е за лечение на стомашно-чревни, чернодробно-жлъчни, ставни заболявания, нарушения на периферната нервна система и др.. Инхалации се прилагат при редица белодробни заболявания и патологични процеси на горните дихателни пътища. |
 |
Карбонатна баня
Намира се в кв.Лъджене. В нея се използва минерална вода от термалното находище Лъджене. Изградена е през 1918г. Водата е хипертермална, хидрокарбонатно – силициево – натриево - флуорна. Прилага се при лечение на възпалителни заболявания на стомашно - чревния тракт, чернодробно - жлъчни, бъбречни и гинекологични заболявания, а също така и при заболявания на периферната нервна система. Температурата на водата в басейна е 38-390 С, с рН 9,2.
Кремъчна баня
Намира се в кв.Лъджене. На това място е имало баня още през 17 век. Водата е сулфатно-натриево-силициево-хидрокарбонатно-флуорна с температура 35-360 С, като се охлажда от 630 С и има рН 9,18. Прилага се за балнеолечение при заболявания на нервната система, обменни заболявания, сърдечни неврози, хипертонична болест І и ІІ степен, климактерични смущения, невродермити и др. |
 |
Кална баня
Намира се между кварталите Лъджене и Каменица. Съставът на водата е сулфатно-натриево-хидрокарбонатно-силициево-флуорен., температура 840 С, рН 8,2 и обща минерализация – 683 мг/л. Водата съдържа микроелементите волфрам, галий, литий, арсен и др. Прилага се за лечение на ставни и гинекологични заболявания,както и на заболявания на периферната нервна система и др.
Сярна баня
Намира се в югоизточната част на Каменица. Водата е сулфатно-натриево-хидрокарбонатно-силициево-флуорна. Съдържа минимални количества свободен сероводород и хидрофосфат, калций, магнезий, следи от желязо.Температурата на извора е 880 С, а в банята 38 – 390 С.Водата се охлажда със специални съоръжения. Помага при лечение на ставни и гинекологични заболявания, атеросклероза, хипертонична болест І и ІІ степен и някои заболявания на ПНС.
Извор Власа
Намиращ се в кв.Каменица до минералния плаж, е с температура 85С. Много добьр лечебен ефект има при кожни болести и рани, вьзпалителни, гинекологични и ставни заболявания.
|