Дълги години събирам информация за родния край. От няколко години систематизирам и подготвям за печат.
Третата ми книга е с работно заглавие “Издирени записани имена, дати и събития от Велинград”. В исторически план Велинград съществува от 1948 година. Независимо от това в книгата съм включил записаното в границите на сегашната община Велинград.
Събрал съм над 2000 копия от книги, вестници, записани спомени. Съхранил съм около 1000 снимки. Текстът е набран и готов за печат. Книгата ще има около 500 страници текст и 100 снимки!
Започва най-трудният период за всеки автор. Набирането на средства за отпечатването на неговия труд!
Сигурно имам повече от 100 приятели! Сигурно има над 100 добри сърца, които могат да отделят по 50-100 лева за отпечатването. Всеки може да дари толкова, колкото може да отдели!
Дарението можете да връчите в брой, по сметка в ОББ или чрез издаването на фактура за отпечатване на рекламни материали на името на фирмата ви.
Крайният срок е 30 декември 2013 година!
Банкова сметка BG49UBBS80021029090418, банка ОББ - Велинград
Банков код UBBSBGSF
Книгата ще струва 10 лева. Може да се предплати на определеното лице от вашия колектив. След излизането на книгата през м. юни 2014 година ще я получите от него. За извършването на тази услуга ще даря определен брой книги!
Телефон за връзка: 0359 54627 и 0894 437052.
С уважение: Никола Делиев
Със съдействието на автора Никола Делиев публикуваме кратък откъс от книгата, за да могат читателите да придобият впечатления за нейния обхват и съдържание:
1941 г.
- на 16 януари на редовното общо събрание на членовете на Лъженската популярна банка за председател на УС е избран Георги Ил. Попов. За подпреседател Васил К. Караиванов, търговец. За членове - Георги Попвасилев (държавен агроном), Павел Ив. Пандев (производител на дървен материал), Иван Мих. Масларов (производител на дървен материал), Тодор Ив. Ямаков (учител), Георги Ст. Минков (производител на терпентин). В контролния съвет са избрани: свещеник Георги Трендафилов, Стоян Р. Горанчев (касиер счетоводител в ТГПК) и Господин Канев Славов (търговец).
За Директор е назначен Димитър Анг. Цигов, за книговодител - Никола Г. Фурнаджиев. Банката има 648 членове.
Преди събранието Тошо Пенкин пуска листовка озаглавена “Истината за дейността на тази банка!”. Ръководството на банката го дава на съд за клевета. Съдът задължава Пенкин да от печати за своя сметка във в. “Чепино” опровержение на написаното от самия него. Той изпълнява съдебното решение!
Какъв морал? Какви отношения? Какъв съд ...?
Изписваме тези имена, защото те са били част от движещата сила на обществения живот в тези години в Чепинско.
- зимата на 1940/1941 г. е дълготрайна и студена. Слани почти унищожават плодовата реколта в Чепинско. През 1941 г. са добити 380 т. ябълки, което е 20% от добитите през 1939 г. - 1900 тона.
- Народното събрание със Закон създава младежката организация “Бранник”. Нейни ръководители става Клечков и Стоилков. През м. юни 1943 г. правителството ги превръща в гимнастически дружества?
- на 3 март във Виена България се присъединява към Тристранния пакт (Германия, Япония и Италия). Той е подписан от Богдан Филов - министър председател. Мобилизирани са 446 056 души. В тази война от България са убити 10 758 души и ранени 23 735.
- завършен е напоителният канал от Клептуза до м. “Сивек”. Той напоява 4355 дка. ниви и градини.
- на 18 май 1941 г. в с. Чепино се извършва венчание на Ава Альова - българомохамеданка и Никола Ив. Бандаков (1921 г.). Преди това тя приема да се именува Марийка Николова. Бракът им продължава 3 години. На 4 септември 1944 г. Никола Бандаков загива на Милеви скали.
- във в. Чепино има рубрика “Българомохамеданска колона”. В нея е поместена статия, озаглавена “Събор в село Света Петка - Чепинско, населено изключително с българи мохамедани” (публикувана е и снимка на участниците). Поместено е писмото на пазарджишкия гимназиален учител П. Ст. Машев, писано на 6 декември 1883 г. до ученическото дружество на българите мохамедани в с. Каменица. То е открито в архива на Стойо Докумов ( Миджо Докум). Започва с обръщението “МИЛИ МИ ЕДНОРОДЦИ”. Факсимиле от него е приложено към книгата.
- Василий и Велика Лисенко от с. Лъжене закупуват киномашина и прожектират филми до 1945 г. в Каменица. В читалището Лъжене кино прожектират Апостол Арабов и Боян Иванчев Владимиров.
|