От 20 до 26 май в южния испански град Малага се проведе международен семинар по образование с работен език английски, организиран и финансиран от Европейската комисия по “Програма Коменски”. Любопитен факт е, че единственият представител от България в тази проява е бил Илия Тупчев, учител по английски език в ПГИТ “Алеко Константинов” - Велинград. Той е добил правото да вземе участие в семинара, след като е спечелил конкурс в конкуренцията на близо 60 свои колеги от цялата страна.
В продължение на една седмица участниците в семинара са обсъждали основната тема: “Подобряване на научно доказаните методи в преподаването” и подтемата: “Фактори, влияещи за успеха на обучението”. Сред страните, изпратили свои представители в работата на семинара, освен България, са били домакините от Испания, както и от Белгия, Холандия, Италия, Франция, Литва и Румъния. Като лектори са се изявили трима евродепутати в лицето на Рин Ван Хард, Руди Шолер и Санеке Болхус.
По време на семинара са били разглеждани и обсъждани много други теми, свързани с особеностите на образователните системи в различните страни. Участниците са били представители на различни етапи от образователния процес, от начални учители до университетски преподаватели. Част от разговорите са били насочени и към анализ на критериите за оценяване знанията на учениците и начините за оценяване. Приятно впечатление на г-н Тупчев е направил фактът, че всеки от участниците в разискванията е бил изслушван с внимание и с интерес. Хората знаят все повече за България и ни приемат като равноправни партньори във всяка инициатива. След приключването на семинара всеки участник е получил сертификат за методическо обучение.
Сега на г-н Тупчев му предстои да подготви и представи по електронен път пред Европейската комисия отчетен доклад за своето участие в семинара - едно задължение, характерно за “Програма Коменски”.
Георги Дишлянов
|