Нов живот за стар слънчев часовник
Публикувано 2006-07-11 09:43:57 от Темпо
В двора на Професионалната гимназия по икономика и туризъм “Алеко Константинов” ще бъде възстановен съществувалият преди години слънчев часовник. Амбицията е той да се превърне в една от туристическите атракции във Велинград.
Проектът “Възстановяване на Слънчев часовник” е подготвен от помощник-директорката по учебната част г-жа Снежана Похлупкова и от преподавателката по география и икономика Янка Захова. Интересно е, че фактът за съществуването на слънчевия часовник изниква на бял свят при работата по друг, българо-австрийски проект. Докато се събират данни за издаването на туристически пътеводител на Велинград, става ясно, че през 1958 година бившите преподаватели по физика в Политехническа гимназия “Васил Левски” г-н К. Мечкуевски и г-н Никола Колев са създали слънчев часовник. Това е станало с помощта на специалисти от Геофизичния институт към Българската академия на науките.
Вече повече от 40 години слънчевият часовник е забравен, но сега има реален шанс да се превърне в туристически ресурс за града и място с индивидуална и интересна атмосфера, подходяща за отдих и развлечение, смятат авторите на проекта. Той ще бъде финансиран с 2130 лева от българо-холандската фондация “Лале” с директор г-жа Мария Петкова. Проектът включва възстановяване, опазване и популяризиране на слънчевия часовник, почистване на зелените площи, оформяне на алеи и поставяне на указателни и информационни табели в училичщиния двор.
При реализирането на проекта ще помагат активно председателят на училищното настоятелство Красимир Беев, Бюрото по труда с директор Атанас Водев, “Стройком” с директор Тошко Кютов и специалсти от ДДС “Чехльово”.
Най-ентусиазирано по проекта вече работят учениците и преподавателите от ПГИТ “Ал. Константинов”. Целта е в рамките на предвидените по проекта 3 месеца училищният двор да придобие нов и атрактивен облик, като акцентът естествено ще бъде слънчевият часовник.
Темпо