“Най-ценната придобивка на Велинград“ – така на откриването преди 20 години беше наречен Центърът за бизнес и информация. През 1999 г., когато все още се отърсвахме от голямата криза и до България и Велинград изобщо не бяха стигнали пари по проекти, Програмата за устойчиво развитие на ООН (ПРООН) “Възможности 21 век“ инвестира в ЦБИ сумата от 200 милиона лева (преди деноминацията на българския лев, което прави около 200 000 лева).
Създаването на ЦБИ беше първият голям проект с външно финансиране, който направи Община Велинград. В духа на онези ранни години на демокрацията идеята се роди от гражданското общество. За център, който да обедини малкия и среден бизнес и местните занаяти и традиции пръв заговори Енчо Енчев на среща, организирана от съществуващия тогава велинградски клуб „Отворено общество“. Идеята срещна подкрепа от общината и тогавашния кмет Георги Аврамов. И стана факт с огромните усилия на националния координатор на ПРООН Таня Шумкова, която нагледно показа във Велинград как се работи по такъв тип международни проекти. Можем само да съжаляваме, че тогавашният Общински съвет не се вслуша в предложението на г-жа Шумкова за създаване на комисия по устойчиво развитие, която да чертае бъдещето на Велинград.
На местно ниво координатор на проекта беше Мария Александрова, а за първи директор на ЦБИ с конкурс бе избрана Светла Папукчиева. Изцяло дамското трио успя да изгради здрави основи, върху които бизнес центърът се развива вече 20 години. През тези години смени различни имена: Център за бизнес информация, Център за малък и среден бизнес, Туристически информационен център. Работи в различни формати – като част от общинската структура, след това съвместно с Агенцията за регионално развитие, след това като отделно общинско предприятие, а в момента като част от сборното общинско предприятие „Спортни имоти и пазари – Туристически информационен център“. След Светлана Папукчиева начело на центъра работиха Васка Милушева, Даниела Салкина, Антония Белухова, Борис Станудин и сега Георги Минков.
Бизнес центърът бе открит на 21 април 1999 г. с космическия глас на народната певица Валя Балканска. И с големи очаквания от страна на местния бизнес и местните занаятчии. Част от тези очаквания се сбъднаха с поредица от успешни инициативи и проекти: Празника на картофите, големия проект за инкубатор за билки в Драгиново, сертифицирането на територии и сладка от горски плодове, съвместни проекти с неправителствени организации от града и общината и др. Дълго време залата на центъра бе място, където местните занаятчии да представят и продават своята продукция. Днес акцентът пада върху услугите за туристи, като Туристическият информационен център във Велинград е един от първите 10 в страната, официално вписани в Националния туристически регистър към Министерството на туризма и вече е част от Националната мрежа на туристическите информационни центрове.
20-годишнината на ТИЦ трябваше да бъде отбелязана през 2019 г., но по различни причини това не се случи. А юбилеят е добър повод не само за връщане назад в годините, а и за равносметка и очертаване на новите хоризонти пред Туристическия информационен център.
Елена Баева
|