Кметът Костадин Коев е изпратил доклад до Министерството на финансите, за да информира за тежките финансови проблеми, пред които е изправена Община Велинград.
Според публикуваните отчетни данни по ЕБК за изпълнението на бюджета за месец май 2019 г. просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 11 822 424 лева. Най-голям дял от общата сума са задълженията към доставчици – 9 862 512 лева. За погасяване на заеми общината дължи 1 291 248 лева.
Общинското ръководство неведнъж е изтъквало, че основната причина за големите задължения са дългове, натрупани в предходния управленски мандат. Заради неразплатени задължения към фирми общината в момента е в примката на съдебни дела и частни съдебни изпълнители. И тази примка все повече се затяга.
През изминалата седмица общината окончателно загуби собствеността си върху земята и голяма част от сградата на Старите хали. Върху този имот бе наложена възбрана от частен съдебен изпълнител по искане на „Еко-Титан“. Дълго проточилата се процедура по продажбата на отделните помещения приключи и новите собственици бяха въведени във владение. Така общината вече е собственик само на помещенията на ОП „СИП-ТИЦ“ на първия етаж на сградата. Подобни процедури през съда и ЧСИ текат и за още общински приходи, имоти и земи, които са запорирани от фирми, на които общината дължи плащания.
Само в един ден – 7 юни 2019 г., общината загуби две съдебни битки срещу две от фирмите, които водят най-голям брой дела срещу нея – „Ето Титан“ Видин и „Айрмед-2008“ с. Кръстава.
Видинският Окръжен съд отхвърли иска, с който Община Велинград твърди, че не дължи плащане на „Ето-Титан“ по фактура от 30 декември 2015 г. на стойност 108 303 лева. Общината се обосновава, че договорът за обществената поръчка с „Еко-Титан“ от 2007 г. е нищожен. Според съда обаче договорът не може да се счита за нищожен и до декември 2015 г. е изпълняван успешно. Налице е свършена работа, плащането е дължимо, отсъжда Видинският Окръжен съд. Към сумата, която общината дължи само по тази фактура на „Ето-Титан“, се прибавят лихви, 4800 лева за адвокатското възнаграждение на защитника на фирмата и 2 166 лева държавна такса. Решението подлежи на обжалване.
На 7 юни Районен съд – Велинград също отхвърли иска на общината за неплащане на 4 фактури от 2014 г. на „Айрмед-2008“. Общата стойност на фактурите и около 80 000 лева, а натрупаните до момента лихви около 24 000 лева. Фактурите са издадени за възстановяване на пътища в района на Кръстава след поройни дъждове. Общината твърди, че дейностите не са били възложени, фактурите не са подписани от тогавашния кмет Иван Лебанов, работата реално не е извършена и има заобикаляне на закона, защото не е проведена обществена поръчка. От фирмата представят протоколи за извършена работа, подписани от гл. експерт в ОА и фактури с подпис на кмет. Съдът приема, че има заповеди за възлагане на дейностите и протоколи за приемането им. И присъжда освен дължимите суми по фактури и лихвите по тях общината да заплати и 4 359 лева за съдебни разноски. И това решение може да бъде обжалвано пред по-горна инстанция.
Министерството на финансите вече веднъж помогна на Община Велинград с безлихвен заем от 3 милиона лева, с който бяха разплатени част от старите задължения. Общината направи оздравителен план и успя да излезе от „черния списък“ на общините с най-големи дългове. Сега въпросът е дали МФ ще хвърли нов спасителен пояс?
Елена Баева
|