На 28 май в залата на Художествената галерия си дадоха среща представители на велинградската общественост с автора на книгата "Забравените малцинства на Балканите", с подзаглавие „Вече не знаем кои сме”.
Авторът Цирил Щигер е роден в Оберрет, Швейцария. Следва славянска филология и източноевропейска история в Цюрих и Загреб, работил е в швейцарското посолство в Москва. Почти 30 години е външнополитически редактор и кореспондент на вестник „Нойе Цюрхер Цайтунг“.
На 250 страници авторът Цирил Щигер прави опит да запознае живеещите от векове на Балканите с така наречените от него „забравени малцинства“. За тази цел той обикаля страните от бивша Югославия, България и Гърция. Срещал се е и разговарял с различни хора и е записвал техните житейски и чисто човешки истории, за които пак по думите му, европейците като цяло не знаят. Една от тези истории е на нашата съгражданка от Чепино Лидия Асенова Кадриева (тя беше в залата) и на нейния чичо Али Мехмед Ходжов.
Цирил Щигер в предговора на книгата е написал „В моята книга става дума не само за помаците в България, но и за торбешите и гораните, тоест за мюсюлмани от славянски произход, които живеят в Северна Македония и Косово … и за три малки балкано-романски групи, а именно власите (арумъните), които живеят разпръснати из целите Балкани, включително и в България: истрорумъните в няколко села в Истрия, както и гръко-католическите ускоци в Жумберак … на границата със Словения.”
На срещата станаха разгорещени спорове между присъстващите и автора на книгата, а причината бе, че възрастта на хората в залата бе такава, че повечето са били свидетели на времето, за което авторът говори, а някои от тях и участници в събитията от края на 60-те и края на 80-те години на миналия век, така нареченото време на смяната на имената.
Веска Божкова
|