Велинград - online - Граждани събраха 4849 подписа в защита на Пневмоболницата 
Велинград - online
Всичко за Велинград
info@velingrad.com

Kъща за гости


Продава /наем офиси

Даралl EООД


За Велинград
· Начало
· История
· Хотели
· Недвижими имоти
. Квартири във Велинград
· Ресторанти
· Фирми
· Мебели от Велинград
· Минерални извори
· Минерални бани
· Минерални басейни
· Културно наследство

Барокамера - ХИПЕРБАРИКА


Tuesday, July 04
· „ВКТВ“ има нов врид управител
· Съветниците гласуваха поредица от решения за минерални води
· СЕСИЕН ОБЕКТИВ 26.06.2023
· Общината мълчаливо отказва информация за финансиране на фестивал
· Работна среща по проект за горското биоразнообразие
· Велинградчанин отглежда заедно марихуана и домати
· Международният фестивал „Дъга над Клептуза“ събра стотици талантливи деца
· „Моралът е доброто”
· Три дни ще е празникът на Ракитово
· КРИМИ ХРОНИКА 04.07.2023
· Малки обяви: 04.07.2023
· „Здравче-Венче“ с награда от Полша и нова постановка
· С поредица участия ВГ „Велина“ демонстрира творчески подем
· 20 години Мъжка фолклорна група „Каменчани“
· За 4 дни Велинград стана европейска столица на младежкото ориентиране
· Петър Мицин спечели титла на 200 м бътерфлай
· Ще възстановят пътеката от Локвата до Бялата скала
Wednesday, June 28
· СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 27.06.2023
· През целия юли: над 60 събития в Празниците на културата
· Половин век с велинградските Празници на културата

Граждани събраха 4849 подписа в защита на Пневмоболницата
Публикувано 2018-06-12 09:40:54 от Темпо

4849 човека подкрепиха подписката в защита на Пневмоболницата, организирана от гражданския инициативен комитет “Да поработим за Велинград”. С подписите си те застанаха зад две основни искания: запазване на условията за прием на пациенти, без да се иска задължителен ТЕЛК над 50% и правителствено решение, което да обяви болницата за защитена от приватизация.

Подписката приключи на 5 юни 2018 г. и организаторите вече я изпратиха в Министерството на здравеопазването, придружена от писмо с 10 адресата: Кирил Ананиев – здравен министър, Румен Радев – президент, Бойко Борисов – министър-председател, Мая Манолова – омбудсман, Комисия по здравеопазване към НС, доц. Петкова – Българско дружество по белодробни болести, Диана Хаджиангелова – Асоциация на българите боледуващи от астма, Бельо Мандраджиев и Комисия по здравеопазване към Общински съвет – Велинград, Костадин Коев – кмет на Община Велинград, Цветан Дафов – ВРИД управител СБРЛПЛПФЗ „Света Петка Българска“.
От името на ИК “Да поработим за Велинград” неговата председателка София Ключкова изразява благодарност към всички, които са дали своята подкрепа: “Благодарим на семейство Атанас и Велина Пранчеви от София за електронната подписка. Думите на подписалите се в нея говорят за високата оценка, дадена на болницата от стотици, хиляди хора – пациенти и граждани. Жителите на Велинград показаха, че има обединено силно гражданско общество!”
Подписката ще бъде предоставена на диск, а оригиналът заедно със събраните документи, ще бъде предаден на Исторически музей Велинград, за да остане във времето следа за действията на гражданите в защита на интересите им в началото на 21 век, предизвикани от действията на МЗ чрез заповеди № РД – 01 – 67 /16.03.2015 г. и № РД – 01 – 93/29.03.2018 г. на министъра, водещи към фалит една успешно работеща болница с изключително важно обществено значение.
Обобщение на данните на подписката е следното: подписи на електронен носител - 1021, подписи на хартиен носител - 3827, подпис чрез писмо - 1 или всичко 4849 души.
В писмото инициативният комитет припомня, че че Белодробната болница е построена върху земя, дарена от Дорковска община, а строителството е започнато с пари, дарени от български учители и държавата. Болницата продължава строителството и успешно се налага с авторитет и до днес! Болницата е държавна, но държавата е народът! Затова в писмото се настоява за следното:
“1. МЗ да подготви документи за утвърждаване на болница „Света Петка Българска“ Велинград завинаги като ЗАЩИТЕНА заедно с прилежащите й терен, земи и гори, без право на промяна на статута и приватизация. Чрез МС да се внесат в Народното събрание за гласуване на постановление за защита, а не с необмислени заповеди администрацията на МЗ да налага правила и води към фалит една успешна болница!
2. Здравето на гражданите на РБ да бъде водещо както при запазване на болниците за долечение и рехабилитация, така и при преоценка на политиката на правителството за определяне и изпълнение на държавния бюджет на България. Не може тези, които изкарват парите и внасят данъци, да нямат здравна защита и права! Геноцидът спрямо здравето на българите в болниците за лечение и рехабилитация трябва да се прекрати! Ние не желаем да плащаме данъци за бездушие!
Жителите на Велинград доказаха, че могат да бъдат обединени за защита на правата си . Малко сме обидени, че трима депутати, които трябваше да бъдат до нас, останаха безучастни! Очакваме отношение и отговор от всички институции, до които адресираме това писмо. С тях ще запознаем нашите съграждани и отговорите щеприбавим към подписката в Исторически музей Велинград. Настояваме кадрите , които определят политиката на Министерството на здравеопазването и всички управленски звена в системата да отговарят на определени правила за ценз и морал. Считаме, че изключителните слабости на управление на МЗ и всичките му звена, се дължат на политическия подбор на кадрите на всички нива. Не е етично и справедливо административен служител в МЗ да обясни, че „СДЪВКВАТ“ информацията и тогава поднасят на министъра си! Това е субективизъм! Вярваме, че НС и МЗ ще зачетат правата на гражданите за допълнително лечение и рехабилитация на белодробни заболявания и утвърждаване на Белодробната болница „Света Петка Българска“ като защитена в 21 век.
Освобождаването на д-р Елена Шопова – утвърдил се в продължение на 18 г. управител-пулмолог е грешка. Неминуемо това ще рефлектира в развитието на лечебното заведение. Остава ни да очакваме отговора на МЗ за предприетите мерки и правила: спешно обявяване на конкурс за управител, за да не се повтаря практиката за временно управление, продължаващо с години. Да се надяваме, че професионализмът ще бъде водещ както при утвърждаване на правилата за конкурса – така и при избора на управител.
Надяваме се, че нашият протест и споделени от хиляди хора мисли за управлението на здравното министерство ще допринесе за успешното решаване проблема на защитените болници в България. Тяхното бъдеще е важно да се решава от народа чрез Народното събрание.”
Междувременно на 4 юни 2018 г. д-р Цветан Дафов официално бе представен като временно изпълняващ длъжността управител на СБРПЛПФЗ “Света Петка Българска” до провеждане на конкурс. Както “Темпо” информира в предишния брой, д-р Елена Шопова е подала молба за освобождаване от поста по взаимно съгласие, одобрена от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.
След среща в Министерството на здравеопазването на 6 юни 2018 г. София Кючкова съобщи, че са получили уверение, че изискването за 50% ТЕЛК за прием в белодробните болници отпада - тема, която ще продължим да следим.
Темпо









 
SPA Hotel-Olympic


Къща за гости Bumerang


Вашата реклама в Интернет
Изработване на реклама, ефективна рекламна стратегия , публикуване на вашата реклама в този сайт.
Тел. 0876521487

Атмосферни условия
2021-12-16 08:40:50
Температура -1.70°C
Топл. индекс -3.21°C
Отн. влажност 99.90%

Финни прахови частици
No
PM 2.5
This example uses the method to display full HTML content in the expander
PM 10
#1120 291

0 µg/m³     50              100
       25               75                 


Средна стойност за последните 24 часа
Влажност 86.27 %
PM 2.5 µg/m3 38.57
PM 10 µg/m3 41.21

Минерали-М Велинград

Мебели от масив

Вила


Тоника - Велинград , производтво на билков чай