Предложението бе на кмета Костадин Коев, който заяви, че мнозина питат защо на едни се дава минерална вода, а на други не. „Нямам против къщите за гости, но ние трябва да гледаме стратегическите инвеститори, които правят големи вложения във Велинград. В момента заради моратоиума има инвеститори, които не могат да направят инвестициите, защото нямат нужните количества минерална вода.“, каза кметът. Той посочи, че преди години туризмът във Велинград е бил именно в къщите, по квартири и почивни станции, но сега приоритетите са други. И тъй като минералната вода е ограничена, кметът е направил с помощта на МОСВ запитване към Българската академия на науките дали в миналото е имало допълнителни сондажи на минерални води на територията на Велинград.
Сесията на 31 май 2018 г. започна не по редовния дневен ред, а с допълнителните точки. Оказа се, че най-спешната работа на Общинския съвет е да бъде отменен мораториумът за даване на разрешителни за минерална вода от сондаж № 4 „Власа“, КЕИ „Власа“ и сондаж № 3 „Мизинка“.
Припомняме, че мораториумът за сондаж „Мизинка“ бе отменен още на 3 юни 2016 г. - само 4 месеца след приемането му на 28 януари 2016 г. Причината и тогава бе заради големи инвеститори. Веднага след отмяната вода получиха „Био хотел“- хотел „Арте“, „Спорт Бееви“ и „Илвес“ – Екатерина Каферинова“.
Сега кметът К. Коев аргументира нуждата от отмяна на мораториума с факта, че състоянието на водоизточниците е изяснено и е спечелен проект за ремонт на наземната част на сондаж „Власа“ и за изграждане на нов подземен топлопровод за минерална вода от „Власа“.
Както и при предишни разисквания по темата, най-активен бе съветникът от БСП Никола Делиев. Той посочи, че на базата на издадените разрешителни за ползване на минерална вода годишно общината трябва да събира 150 000 лева от таксите за водоползване. Но през 2017 г. в общинската хазна са влезли едва 97 000 лева, а много от ползвателите изобщо не плащат другата задължителна такса за водопренос. „Някой краде! А ние? Ние мълчим. Защо общината няма пари? Защото има наши и ваши! Ако ще са приоритет големите инвеститори, трябва да се определи граница кой е голям инвеститор“, каза Никола Делиев. Според него щом има толкова много инвестиционни намерения, то общината може да предложи оставащият голям ресурс за раздаване от находището в Драгиново. И напомни: „Ние тук не сме най-умните, за да раздадем всичко и нищо да не остане за следващите. Задължително трябва да останат 25% от дебита за обществени нужди, защото минералната вода е национално и народно богатство. Отработената вода също може да се ползва за училища, читалища, музея, детски градини, пералня в Асфалтова база. Сега 90% от този ресурс отива за отопление на хотелите, а плащат по 0.50 лв/кубик. Да питам „Рич“ има ли комин?“ Никола Делиев обърна внимание, че част от фирмите, които сега ще получат вода от „Власа“, вече са получили разрешителни и са взели вода, някои втори и трети път, а не е редно да се дава все на едни и същи хора.
Екатерина Каферинова заяви, че като ползвател тя е може би най-заинтересована по темата за минералните води, но ще подкрепи отмяната на мораториума, защото „това са големи инвеститори“ и това е начинът да се развива Велинград. Тя обърна внимание, че ако на хартия има свободни 20 литра/секунда дебит, но на практика на е така, защото половината от водата на „Власа“ изтича заради нуждата от ремонт на каптажа. Съветничката успокои велинградчаи, че чешмите с минарална вода няма как да бъдат спрени, защото те се явяват като преливник, без който ще се спукат тръбите. „Не може след нас и потоп, трябва да остане количество за общински или обществени нужди“, заяви Ек. Каферинова.
Кметът Костадин Коев посочи, че след ремонта на сондажа на „Мизинка“ количеството вода се е вдигнало и то остава за обществени нужди. След ремонта на „Власа“ и новия топплопровод ще се отдели вода за читалището в Каменица, детските градини и музея, а вода за чешмите ще има. „Ще направим всичко възможно да съберем всички такси за ползване на минерална вода“, ангажира се кметът.
Съветникът Пламен Хаджиев изрази позицията на ДПС, че заради инвеститорите ще подкрепят отмяната на мораториума. В същото време от ДПС зададоха въпроси какви са вариантите за по-малките инвеститори и какво ще прави общината, след като раздаде всички свободни сезонни количества минерална вода. Кметът К. Коев отговори, че темата е отворена и предстои да се вземе решение за размера на инвестициите.
Съветникът д-р Орце Орцев каза, че има блокирани количества минерална вода от ползватели, които имат разрешителни, но де факто не ползват вода. Той предложи да се направи ревизия, за да се види реално какви свободни количества минерална вода има общината.
Отмяната на мораториума бе единодушно гласувана от съветниците и веднага последваха решения за конкретни инвеститори. ЕТ „Янови – Пенчо Стоянов Янов“ от Бургас получи разрешително с 10-годишен срок за 0.40 л/сек. сезонно за СПА център с басейн в местност „Вельовица“. „Вели авто“ ООД – Атанас Влахов получи разрешително за 0.10 литра/секунда за 290 дни годишно за СПА комплекс на ул. „Иван Асен II“. „Елбрус Холидейс“ ЕООД с управител Асен Читаков получи 0.50 л/сек. за 290 дни за аква парк към хотелски комплекс „Елбрус“. Всички изброени разрешителни са от сондаж № 4 „Власа“.
А по темата за минералната вода на майската сесия възникна още един казус, който тепърва ще има развитие. По искане на „ВИП“ ООД Несебър (хотел „Инфинити“) кметът К. Коев внесе предложение 30 кв.м. в Централния минерален плаж „Йосиф Шнитер“ да бъдат актувани като частна общинска собственост и продадени чрез неприсъствен конкурс. Целта е изграждане на помпена станция за захранване с топла минерална вода на хотел „Инфинити“ от сондажа в Плажа. Точката бе изтеглена от дневния ред от вносителя. А съветници изразиха съмнения, че с такива помпи може да се тегли вода много над разрешеното количество – инвеститорите няма да имат против да я плащат по двойна цена, но в същото време Плажа ще остане без вода. Практиката сочи, че изтеглянето на точка от дневния ред се прави най-често, когато за момента не са събрани нужните гласове. Явно трябва да очакваме сюжет с продължение.
Елена Баева
|