Велинград - online - Избори без жалони в НЧ “Отец Паисий-1893” 
Велинград - online
Всичко за Велинград
info@velingrad.com

Kъща за гости


Продава /наем офиси

Даралl EООД


За Велинград
· Начало
· История
· Хотели
· Недвижими имоти
. Квартири във Велинград
· Ресторанти
· Фирми
· Мебели от Велинград
· Минерални извори
· Минерални бани
· Минерални басейни
· Културно наследство

Барокамера - ХИПЕРБАРИКА


Tuesday, July 04
· „ВКТВ“ има нов врид управител
· Съветниците гласуваха поредица от решения за минерални води
· СЕСИЕН ОБЕКТИВ 26.06.2023
· Общината мълчаливо отказва информация за финансиране на фестивал
· Работна среща по проект за горското биоразнообразие
· Велинградчанин отглежда заедно марихуана и домати
· Международният фестивал „Дъга над Клептуза“ събра стотици талантливи деца
· „Моралът е доброто”
· Три дни ще е празникът на Ракитово
· КРИМИ ХРОНИКА 04.07.2023
· Малки обяви: 04.07.2023
· „Здравче-Венче“ с награда от Полша и нова постановка
· С поредица участия ВГ „Велина“ демонстрира творчески подем
· 20 години Мъжка фолклорна група „Каменчани“
· За 4 дни Велинград стана европейска столица на младежкото ориентиране
· Петър Мицин спечели титла на 200 м бътерфлай
· Ще възстановят пътеката от Локвата до Бялата скала
Wednesday, June 28
· СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 27.06.2023
· През целия юли: над 60 събития в Празниците на културата
· Половин век с велинградските Празници на културата

Избори без жалони в НЧ “Отец Паисий-1893”
Публикувано 2018-06-05 09:24:52 от Темпо

На 29 май 2018 г. 110 членове на Народно читалище “Отец Паисий-1893” проведоха извънредно отчетно-изборно събрание. То бе свикано от 1/3 от редовните членове, според които това е законовата процедура за провеждане на форума, след като в предходните 3 години не са провеждани задължителните отчетни събрания и мандатът на настоятелството е изтекъл.

Различна позиция заеха членовете на настоятелството: първоначално част от тях приеха датата 29 май, но по-късно се разграничиха и обявиха, че събранието се насрочва за 25 юни 2018 г. Противоборството ясно личеше на самия вход на читалището, където редом до поканата за събрание на 29 май стоеше съобщение за неговата отмяна и друго, което потвърждаваше първоначалната дата.
В залата се събра достатъчен кворум - 110 от общо 190 членове. Сред тях имаше както самодейци и активни читалищни членове, така и хора, които до момента не са се включвали в читалищния живот. Нотариус Мария Рангелова обяви, че събранието е законно и може да бъде проведено. Не като нотариус, а в лично качество, тя поздрави присъстващите за проявената гражданска позиция, от каквато читалището и градът имат нужда.
За председател на събранието бе избрана Силвена Байракова, за протоколист Венера Ланджова, а в комисията по предложенията и избора влязоха Александър Кочев - председател, Владимир Рашков и Ирина Масларова.
Събранието бе открито от най-възрастния член на читалището и доайен на театралния колектив Христо Семерджиев. Наред с присъщия му хумористичен тон, г-н Семерджиев обяви: “Тази вечер ще забием жалоните и ще очертаем пътя, по който новото ръководство ще поведе читалището”.
С едноминутно мълчание бе почетена паметта на Цветан Котев, председател на НЧ “Отец Паисий-1893” от 2007 г. до смъртта си на 12 април 2018 г.
Предварително обявеният дневен ред на събранието бе пренареден. Първо бе разгледана точката за устава, а решението бе, че промени няма да има.
Втора точка бе изборът на двата ръководни органа: читалищно настоятелство от 9 членове и проверителна комисия от 3 членове. Александър Кочев обяви, че предложенията ще се правят само писмено, както е по регламент. Взето бе решение, че хората, които са предложени, но отсъстват от събранието, няма да бъдат гласувани. Така от предложенията за членове на читалищното настоятелство отпаднаха Тони Белухова, Павел Гайдев, Невенка Ролева и Тодор Шейнов. Отвод си направиха Биляна Масларова и Иван Бандаков. За 9-те местта в настоятелството останаха да се състезават 12 човека. От залата дойде предложение всеки от тях да се представи, но Силвена Байракова каза, че регламентът не го изисква. Кандидатите се представиха със ставане на крака, а присъстващите ги аплодираха. Последва дълго гласуване, в което преброители отчитаха гласовете по редове. За част от кандидатите вотът бе единодушен, като се стигна дори до парадокси при 110 присъстващи да бъдат събрани 116 гласа за Пламен Мавров и 113 за Силвена Байракова, което наложи второ и трето преброяване.
В новоизбраното читалищно настоятелство бяха избрани: Любка Сергева (100 гласа), Памен Мавров (106 гласа), Николай Делиев (76 гласа), Ангел Манолов (96 гласа), Милияна Шулева (104 гласа), Жасмина Гладийска (78 гласа), Силвена Байракова (110 гласа), Сталинка Пещерска (56 гласа) и Александър Кочев (98 гласа). Извън настоятелството останаха Александър Добрев (31 гласа), Юлиана Ковачева (36 гласа) и Таня Иванова (47 гласа).
След избора Александър Кочев заяви: “Да пожелаем щастливо плъзгане, защото това читалище си е жива пързалка”.
Кандидатурите за председател на НЧ “Отец Паисий-1893” бяха сведени до една - Силвена Байракова, досега културен мениджър в читалището. Имаше предложение и за Павел Гайдев, дългогодишен член на театралната трупа, но тъй като той не присъства на събранието, бе гласувано решение неговата кандидатура да не бъде разглеждана. Със 109 гласа “за” и 1 “въздържал се” Силвена Байракова бе избрана на председателския пост.
Кандидатите за членове на преброителната комисия бяха четирима. Събранието избра Георги Паризов (81 гласа), Атанаска Геджева (83 гласа) и Ирина Масларова (103 гласа), а извън комисията остана Борислав Прегьов (57 гласа). За председател бе гласувана Ирина Масларова. На въпрос дали след като не е жител на Велинград Георги Паризов следва да бъде избиран, нотариус М. Рангелова отговори, че законът не налага такива ограничения. Георги Паризов не присъства на събранието, но за разлика от другите отсъстващи, не бе отстранен от гласуването с мотив, че е оставил пълномощно.
След гласуването, продължило повече от 2 часа и половина, бяха разгледани и останалите точки в дневния ред. Приет бе отчет за дейността на читалището, който не прозвуча в залата, а бе раздаден в писмен вид. В точката за финансов отчет и доклад стана ясно, че такива не са входирани. Събранието гласува решение новоизбраните читалищно настоятелство и проверителна комисия да изискат от предишните ръководни органи финансов отчет за изтеклия период и в срок до 30 септември 2018 г. да оформят доклад. Този доклад да бъде разгледан и приет на ново извънредно общо събрание на членовете на НЧ “Отец Паисий-1893”. Имаше кратък спор как досега старата Проверителна комисия е била нелигитимна заради изтеклия мандат, а сега от нея ще се иска финансов отчет. Иван Бандаков направи предложение да бъде извършен одит от Сметната палата. Милияна Шулева напомни, че има действащ административен секретар на читалището (Иван Стоянов), който може да представи документацията. Задължението да представи документацията и финансов отчет е на старото ръководство, заяви нотариус М. Рангелова. Според нея, ако новото ръководство има желание, то има поне 3 начина тези документи да бъдат изискани по законов ред. Тя допълни, че не е тайна, че решенията на събранието ще бъдат атакувани, така че трябва да са прецизни. Не бе приет бюджет за 2018 г., тъй като такъв също не е бил входиран. Решението на събранието бе бюджетът също да се изиска от предишното ръководство, тъй като по закон се приема в срок до 31 март.
Преди времето за изказвания Силвена Байракова обяви почивка, при което болшинството от присъстващите напуснаха събранието. След почивката в залата се събраха малко хора и не последва нито едно изказване. На финала новият председател на НЧ “Отец Паисий-1893” Силвена Байракова благодари на всички за подкрепата и за спазването на реда при провеждане на събранието.
Какво следва? По процедурата: предстои са видим дали решенията на събранието ще бъдат оспорвани по съдебен ред и дали ще се състои насроченото от старото настоятелство събрание на 25 юни. Но извън процедурните въпроси остават още много, защото на 29 май разговорът за миналото и бъдещето на читалището не само не се състоя, но дори не започна. Ключов въпрос е може ли да бъде преодоляно дълбокото разединение, натрупаните конфликти, недоверие, взаимни обвинения сред самодейците и членовете на НЧ “Отец Паисий-1893”. Няма да е лесно! Но жалони, за каквито говори Христо Семерджиев, има: хората, чийто портрети посрещат във фоайето и всички, сътворили 125-годишната история на духовния храм на Лъджене. Дойде време да си спомним, че читалището е общност, че то събира, а не разделя хората.
Елена Баева









 
SPA Hotel-Olympic


Къща за гости Bumerang


Вашата реклама в Интернет
Изработване на реклама, ефективна рекламна стратегия , публикуване на вашата реклама в този сайт.
Тел. 0876521487

Атмосферни условия
2021-12-16 08:40:50
Температура -1.70°C
Топл. индекс -3.21°C
Отн. влажност 99.90%

Финни прахови частици
No
PM 2.5
This example uses the method to display full HTML content in the expander
PM 10
#1120 291

0 µg/m³     50              100
       25               75                 


Средна стойност за последните 24 часа
Влажност 78.40 %
PM 2.5 µg/m3 34.37
PM 10 µg/m3 36.63

Минерали-М Велинград

Мебели от масив

Вила


Barocamera - Hyperbarica