На 9 май 2017 г. Регионалната здравна инспекция - Пазарджик съобщи, че са получени окончателните резултати от изследването на питейни води от община Велинград в Националния център по радиобиология и радиационна защита в София. В протокол са отразени резултатите от извършения радиологичен контрол на пробите, взети от служители на РЗИ Пазарджик. Всички резултати от извършените анализи съответстват на изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата за питейно-битови цели. Изключение е пробата вода от каптаж-извор “Легоринец”, чийто резултат не съответства по показател “обща алфа-активност” и “естествен уран” (според протокола резултатът за съдържание на уран е 0.032 при норма 0.03 мг/л).
Директорът на РЗИ - Пазарджик д-р Фани Петрова издаде заповед, с която възстановява водоползването от каптаж „Клептуза“, който захранва с питейна вода част от кв. Лъджене и кв. Чепино. Отменят се наложените ограничения за ползването на водата за питейни нужди от каптаж „Суха лъка“ (захранващ с питейна вода с. Грашево и с. Мечо корито) и каптажи „Арап чал“, „Балабаница“ и „Чакърица“ (захранващи с питейна вода с. Юндола, с. Св. Петка и с. Пашово). Остава в сила спирането на водоползването на водата за питейни нужди от каптаж „Легоринец“, който е изключен от водоснабдителната врежа на Велинград от 20 април 2017 г.
На пресконференция на 11 май кметът Костадин Коев коментира резултатите от изследванията. На 10 май той е участвал в работата на временната комисия за обследване на радиологичните показатели на питейните води, която е създадена в Народното събрание. Председателят на временната комисия Георги Колев е съобщил, че водата във Велинград е чиста - теза, която кметът К. Коев защитава още от първия ден, в който се появиха съобщения за завишено съдържание на уран. Според кмета тиражираната информация се е отразила, макар и не драстично, на заетостта в хотелите и местата за настаняване във Велинград. На въпрос дали общината има планове за засилена реклама на курорта, за да се помогне за преодоляване на натрупаните негативи, г-н Коев отговори, че Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите - Велинград може да предяви претенции към РЗИ.
Другият актуален въпрос е дали водопреносната система на Велинград може да издържи по-дълъг период от време без количествата вода от изключения каптаж “Легоринец”. За да се компенсира това, ще се търсят резервни количества чиста питейна вода. Сега е моментът общината настоятелно да търси финансиране от Комисията за бедствия и аварии към Министерския съвет по подадения проект за възстановяване на авариралия водопровод “Водев чарк”. Работи се и по водопровод “Чукура”, където плановете са новата пластмасова тръба да се включи към етернитовата тръба за Пречиствателната станция, като се избегнат авариралите части на водопровода от Лепеница. За целта от “ВКТВ” искат от общината финансова помощ от 36 000 лева.
Елена Баева
|