В деня на предсрочните парламентарни избори - 26 март 2017 година, жителите на община Трън ще гласуват и на местен референдум. Те ще трябва да отговорят с да или не на въпроса дали са съгласни общинският съвет да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства. Повод за допитването до народа са инвестиционни намерения за добив на злато, срещу които в Трън има сериозно обществено недоволство, което вече беше изразено в гражданска подписка.
Ще последва ли Велинград примера на Трън с организирането на местен референдум? Отговорът все повече клони към “да”, стана ясно след провелото се на 12 март 2017 г. общо събрание на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите - Велинград. Председателят на СХР Златко Златанов каза за “Темпо”, че провеждането на местен референдум е един от крайните варианти, за да бъде запазен Велинград като екологично чист регион в името на първо място на здравето на жителите и гостите на СПА столицата на Балканите. Според него трябва да се изчакат резултатите от референдума в Трън, след което гражданското общество във Велинград да вземе решение.
Общото събрание на СХР е обсъдило факта, че 60% от населението на община Велинград и 15% от населението на съседната община Ракитово пие вода от деривация Бистрица. Процедурата по ОВОС бе спряна именно защото врид управителят на “ВКТВ” Йордан Нанов представи факти, че водохранилища попадат в концесионните площи и спешно трябва да бъдат определени и обозначени съответните санитарно-охранителни зони. Тази позиция се подкрепя от кмета Костадин Коев и от целия Общински съвет - Велинград.
В същото време развитието на дългия спор във Върховния административен съд, за което “Темпо” редовно информира, е в полза на концесионера “Ресурс-1”. След решението на 5-членен състав на ВАС кметът К. Коев и врид управителят на “ВКТВ” Й. Нанов бяха упълномощени от Общинския съвет да предприемат действия за обжалването му по извънреден съдебен способ. Главният аргумент е, че не може да има рудодобивни дейности в зоната на водохващанията. Това обаче не спира действието на съдебното решение и се очаква РИОСВ - Пазарджик да даде ход на спряната процедура по ОВОС. През изминалата седмица директорът на РИОСВ Костадин Гешев съобщи пред областни медии, че е поискал становища от Регионалната здравна инспекция и от Басейнова дирекция - Пловдив. Следващата стъпка след получаването им е да бъде насрочена дата за провеждане на Експертен екологичен съвет.
И тъй като след броени дни ще избираме своите представители в следващото Народно събрание, хубаво би било да чуем мнението на кандидат-депутатите по тази толкова важна за нашия регион тема. Добре е преди изборите тези, които искат нашите гласове, открито да заявят своята позиция за или против волфрамовата мина.
Темата ще продължи и след парламентарните избори. Какво ще бъде продължението ще зависи както от политиците, така и от гражданите. Но да не забравяме, че подобно на Трън и за нашия регион има и намерения за златодобив.
Темпо
|