Във връзка с традиционното провеждане на Климентови дни в СУ “Св. Климент Охридски” Ракитово, посветено на патрона на училището, тази година акцентът падна върху две изложби.
Във фоайето на първия етаж училището и сдружение “Суткя” подредиха изложба “Ранното християнство в Родопите”. Тя показва параклиса в местността Николица в Ракитово, който е най-ранният християнски паметник в България, имайки предвид, че датира от началото на V век, а другите открити са от първата половина на IX век. До него се нареждат храмът “Свети Георги” на връх Острец, Беловската базилика, останките от храма в крепостта Цепина.
Според Свилен Топчиев - председател на сдружение “Суткя, учител и автор на краеведски материали, това е един от начините подрастващите да се запознаят със славното минало на своя роден край, да пожелаят да го видят и да научат повече, да го обикнат и да го пазят за поколенията.
А в голямото файе на училището грееше една запомняща се изложба - рисунките на Георги Борисов Благоев от XI “а” клас. Той я е нарекъл “Диво мълчание”. Добрите очи и смутената му усмивка някак не ми се връзваха с това предизвикателно заглавие, но от разговора с него разбрах, че той я определя като най-добро изпълнение, а сюжетът е почерпан от скандинавската митология. Впечатление ми направиха очите в рисунките на Героги, независимо дали на хора, животни или въображаеми същества. Нежността в погледа от поредицата “Просто тя”, величието в погледите на дивите зверове от “Зовът на Африка” и “Величието на единака”, извънпланетарния поглед на Алфа от “Величието на Алфа” поразяват зрителите. Геори сподели, че очите са тези, които го впечатляват при срещата с живите същества. А той майсторски ги пресъздава. Единадесетокласникът твори в три жанра - пейзаж, фигурална композиция и портрет. Особено ефектни са творбите, създадени с техниката “рисуване чрез изтъргване”.
Според г-жа Ирена Трендафилова - учител по изобразително изкуство, Георги е правел впечатление с точния си и колоритен рисунък още в средния курс. Насърчаван и подпомаган от нея и най-вече от безспорния си талант, съчетан с трудолюбие, Георги вече твори с усет за линия, цвят, петно, щрих. Директорката г-жа Таня Гаралова отбеляза и факта, че логото на училището по повод 150-годишния юбилей през пролетта на миналата година също е дело на Георги Благоев. Тя емоционално го поздрави и му пожела творческо бъдеще.
Родителите на Георги Благоев - Цветка и Георги, горди и радостни от първата изява на своя син, са готови да го подкрепят в образованието и реализацията. На такива хора обикновето се лепи етикета “обикновени”. Аз бих ги определила като “необикновени”, защото в това време освен наркомани, насилници и неграмотни тийнеджъри по медиите друго не виждаш. Изведнъж вярата в човещината ни се връща чрез едно усмихнато, възпитано, знаещо какво иска да постигне и работещо за това момче, което е израснало в дома на сем. Благоеви! Хвала!
На Георги пожелавам здраве, вяра и да среща все повече добри очи, които да претворява в своите рисунки.
Невена Павлова
|