С възрожденския химн “Вятър ечи, Балкан стене” и парад-дефиле Представителният духов оркестър с мажоретен състав „”Димитър Мечев” даде начало на националния празник 3 март във Велинград. Големият брой хора в центъра на града привестваха възпитаниците на диригента Димитър Лазаров и ръководителката на мажоретките Биляна Масларова, чиито изпълнения събудиха патриотизма и спомена за героите, загинали за българското Освобождение.
На тях бе посветено и емоционалното слово на кмета Иван Лебанов, който определи 3 март като най-важния ден в нашата история и мерило за свободолюбивия дух на българина. Той припомни основните моменти от българското освободително движение, чиято кулминация са Априлското въстание и Руско-турската освободителна война и приноса на хилядите български опълченци, руски, белоруски, украйнски, румънски и финлански войници. Кметът рецитира куплети от три безсмъртни български стихотворения: „”Кат Русия няма втора тъй могъща на света” на П. Р. Славейков, одата „”Опълченците на Шипка” на Иван Вазов и Ботевия завет “Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”.
На площада прозвуча българският хим и бе издигнат националният флаг. Поздравителни адреси към велинградчани за празника изпратиха посланиците на Русия В. Исаков и на Белорус Вл. Воронкович. Сред официалните гости на трибуната наред с кмета бяха председателят на Общинския съвет Дияна Кехайова, зам.-кметът и лидер на БСП Георги Янчев и общински съветници.
В програмата, водена от Иван Гергев, с музикален поздрав се включи Мария Нонева-Мичона. Много аплодисменти заслужиха децата от ОДЗ „Фантазия“, които пресъздадоха на сцената моменти от историческото минало под съпровод на любими български патриотични песни. Гост на празника на велинградчани беше народната певица Росица Пейчева, която сподели, че родопската песен е част от нейния живот и пя за всички дошли на площада. Празничното отбелязване на 3 март завърши с българско хоро, поведено от кмета Иван Лебанов.
Ден по-рано по традиция се състоя поклонение пред чешмата на Сярна баня, където през зимата на 1878 г. са посрещнати първите руски освободители в Чепинското корито. Председателката на сдружение „”Славяне” Людмила Кремова поздрави присъстващите, след което бяха поднесени венци и цветя от името на общината, политически партии, читалища, училища и граждани.
Темпо
|